A volt bányászvezér tervei közt szerepel Párizs, pontosabban egy látogatás a francia fővárosban működő Munkások Nemzetközi Szövetségénél, és azt sem titkolja, hogy a britekéhez hasonló munkáspártot alapítana.
Miron Cozma továbbra is tagadta, hogy bármi felelőssége volna neki vagy társainak az elmúlt 15 évben a bányászok nevéhez fűződő véres eseményekben - írja mai számában a kolozsvári Szabadság. "Iliescu volt az, aki a jóhiszemű bányászokat segítségül hívta, azok pedig mit tehettek mást"– hangoztatta a "bányászjárások" immár felmentett vezére.
Cozma magát is Iliescuék áldozataként jellemezte, aki mindvégig következetesen harcolt a kommunisták ellen. Az 1991 szeptemberi bányászjárást (emiatt ítélték el 18 év szabadságvesztésre) Ion Iliescu emberei tervelték ki, Petre Romant pedig az exállamfővel kötött megállapodása nyomán távolították el a kormány éléről, 1990 júniusában - mondta az egykori bányászvezér.
Cozma neheztelésének adott hangot, amiért letartóztatása után családjának el kellett költöznie a Zsil-völgyéből, mivel feleségét senki sem alkalmazta. "Már a Zsil-völgye sem a régi, köztem és az ottani bányászok közt a viszony már nem olyan, mint bebörtönzésem előtt. De nem az én, hanem az ő hibájukból. Én mindent, amit tettem, érdekükben cselekedtem" - nyilatkozta.
"Rendkívül súlyos és alaptalan politikai nyilatkozatai nem fogják áldozattá változtatni, az általa előidézett és levezényelt erőszakos akciókat pedig nem szabad elfelejteni, mivel céljuk a jogállam romba döntése volt" - idézi Petre Roman, volt kormányfőt a kolozsvári lap.
Emil Constantinescu volt államfő, az egyik román tévéadón olyan dokumentumokat mutatott be, amelyek Ion Iliescu vétkességét bizonyítják az 1990 júniusi bányászjárásban. Constantinescu a bukaresti katonai laktanya naplóját ismertette, amelyben órára pontosan szerepelnek az Iliescu által kiadott parancsok. Constantinescu szerint a napló bizonyítja az akkori államfő bűnösségét, és bizonyítékként szerepel a tárgyaláson is.