Titkos táborhálózat? |
Az emberi jogi csoport nem először veti fel e titkos táborhálózat létének kérdését. Az AI május végi jelentésében azt írta: Guantánamo "csak a látható része a történetnek", gyűlnek ugyanis a bizonyítékok arra, hogy az Egyesült Államok Afganisztánban, Irakban és máshol olyan őrzőközpontok hálózatát működteti, ahol titokban, minden megfelelő joghatóságtól távol tart fogva embereket. Az amerikai kormány és a szervezet között azóta tart a szinte példátlan összecsapás-sorozat, hogy az Amnesty áprilisban nyilvánosságra hozta idei emberi jogi világjelentését. A jelentés szerint változatlanul külföldi őrizetesek százai raboskodnak vádemelés és bírósági eljárás nélkül Guantánamón, és az amerikai kormány nemzetközi jogot sért azzal, hogy elutasítja a genfi konvenció alkalmazását e foglyokkal szemben. |
Az AI szerint Bush elnöknek be kellene zárnia Guantánamót, és fel kell fednie, hogy milyen állapotok uralkodnak "az Egyesült Államok által világszerte, homályos körülmények közepette fenntartott őrzőtábor-hálózatban".
A jelentés szerint az Egyesült Államok "messze nem az emberi jogok érvényesítésének az a világbajnoka, amelynek beállítja magát". Irene Khan, az Amnesty International főtitkára az éves világjelentést ismertető londoni sajtótájékoztatón "napjaink gulágjának" nevezte a guantánamói tábort.
A Fehér Ház a jelentésben foglaltakat és Khan kijelentését "abszurdnak" minősítette. A pénteken kiadott újabb felhívásban azonban az AI ismét "a visszaélések jelképének" nevezte Guantánamót, amelynek őrizetben tartási rendszere a szervezet szerint "az Egyesült Államok által vallott legnemesebb értékek elárulása", és a nemzetközi normák aláásásával ér fel.