A formailag egy régebbi szabályt módosító határozat lényege, hogy 2009-től - a következő ötéves parlamenti időszak kezdetétől - minden egyes európai parlamenti képviselő egységesen havi 7 ezer eurós fizetést kapna, mégpedig nem hazája költségvetéséből, hanem az uniós kasszából. A kezdeményezést még a tagországokat képviselő miniszteri tanácsnak is jóvá kell hagynia - erre most nagyobb az esély, mint tavaly, amikor a tanács a 8600 eurós havi értéket tartalmazó javaslatot elutasította. A képviselők 409 igen, 89 nem szavazattal, 92 tartózkodással fogadták el az utódiak jogállásáról és javadalmazásáról szóló javaslatot.
Az Európai Parlamentben régóta vita tárgya, hogy a tagok ugyanazt a munkát végzik, de élesen eltérő javadalmazásban részesülnek. Jelenleg minden egyes tagállam maga határozza meg, mennyi fizetést ad képviselőinek - sokhelyütt a nemzeti parlamentben tevékenykedő honatyákéval egyezik meg ez a mérték. Legtöbbet az olasz képviselők kapnak havi mintegy 12 ezer euróval, legkevesebb a baltiak járandósága, amely helyenként mindössze 800 euró körüli. A magyar EP-képviselők fizetését törvény szabályozza, amely szerint tiszteletdíjuk alapdíja a mindenkori főtisztviselői alapilletmény két és félszerese, amelyet nyelvvizsgánként további pótdíjak egészítenek ki (a törvény tavalyi elfogadásakor az így számított alapdíj 1,07 millió forint volt).
Lévai Katalin, a jogi EP-bizottság alelnöke a szavazás után közölte: "Örülök neki, hogy a mostani szavazással végre pontot tettünk egy ügy végére, és a képviselői javadalmazások kérdése méltányosan és a közvélemény számára is megnyugtatóan megoldódott." "Az uniós állampolgároknak joguk van tisztán látni, hogy mire költik befizetett adójukat. Ez a jogszabály lehetővé teszi a maximális átláthatóságot."
Az elfogadott rend szerint fix, havi 3785 eurós irodaköltség lenne elszámolható, marad a napi 268 eurós napi költségtérítés, és az utazási költségek is elszámolhatók. A képviselők nyugdíjköltségét az EP fizeti majd. A társadalom- és balesetbiztosítást a képviselők és a parlament együtt fizetik, egyharmad-kétharmad arányban. A képviselőknek a terv szerint adózniuk is az uniós kasszába kellene, bár a tagállamok fenntartják maguknak a jogot, hogy kivessenek adót a saját költségvetésük javára is.
Elfogadták az EP-képviselők fizetéséről szóló jogszabályt
Utolsó frissítés:
Megszavazta az Európai Parlament Brüsszelben csütörtökön azt a javaslatot, amely szerint egységesítik az EP-képviselők fizetését.