Rumsfeld nem szab határidőt az iraki kivonulásnak

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Donald Rumsfeld védelmi miniszter szerint az Egyesült Államok mentőövet dobna az terroristáknak azzal, ha menetrendet szabna az amerikai katonák iraki kivonulásának.

A Pentagon vezetője csütörtökön a szenátus katonai bizottsága előtt hangsúlyozta, hogy tévednek azok, akik arról beszélnek, hogy Amerika vesztésre áll Irakban. Ha rögzítenék a kivonulás idejét, azzal csak mentőövet dobnának a terroristáknak, akik az utóbbi hónapokban jelentős veszteségeket szenvedtek és meggyengült a támogatottságuk a lakosság körében.

Richard Myers tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának az elnöke úgy fogalmazott, hogy katasztrofális következménnyel járna, ha az amerikai katonák a feladat elvégzése előtt távoznának Irakból.
  
A minisztert és a katonai vezetőket a meghallgatáson az iraki kilátásokról faggatták a szenátorok, akik között többen hangot adtak elégedetlenségüknek az utóbbi időben az iraki fejlemények alakulása miatt, illetve felrótták, hogy a kormány rózsás képet fest a tényleges helyzetről. Chuck Hagel befolyásos republikánus párti szenátor az US News and World Report legutóbbi számában úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok vesztésre áll Irakban, George Bush amerikai elnök kormánya pedig elszakadt a valóságtól. Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti frakciójának a vezetője "groteszk hibának" nevezte az iraki háborút.

A katonai ügyekben nagy tekintélynek örvendő Carl Levin demokrata párti szenátor a meghallgatáson politikai váltást sürgetett. Úgy vélte, a menetrend most valóban nem lenne célszerű, de azt elvetni sem tanácsos. A washingtoni kormány tegye attól kell függővé a menetrend rögzítését, hogy az irakiak tartják-e a saját maguknak szabott határidőt az alkotmány elfogadására - javasolta. Szavai szerint az irakiak értésére kell adni, hogy Amerika nem hajlandó korlátlan ideig viselni a biztonságról való gondoskodás terhét.

A szuverenitás átadása után egy évvel még mindig 130 ezer amerikai katonai állomásozik Irakban, és a 2003. márciusi invázió óta több mint 1700-n vesztették életüket. A USA Today napilap legfrissebb felmérése szerint az amerikaiak 59 százaléka ellenzi az iraki háborút.
 
Bush elnök pénteken a Fehér Házban fogadja Ibrahim Dzsaafari iraki kormányfőt, aki január 30-i megválasztása óta most látogat el először az Egyesült Államokba. A szuverenitás átruházásának június 28-i évfordulóján Bush elnök beszédet mond, amelyben megvonja meg iraki politikájának a mérlegét.