Persányi elmondta, Magyarország is rendelt el korlátozásokat, amelyek ügye ősszel kerül majd a tanácsülés elé: a mostani előzmények után a magyar pozíció helyzete is kedvezőbb. A magyar kormány év elején arra az álláspontra helyezkedett, hogy az ország területén nem engedélyezi a genetikailag módosított szervezetek termesztésbe vételét, amíg ezek tudományos vizsgálatát le nem folytatják.
Felszín alatt |
Fenntartásai vannak a magyar tárcának a felszín alatti vizek szennyezés elleni védelméről szóló irányelvvel kapcsolatban. A szennyezés elleni lépések megkezdéséhez EU-kritériumként szabott literenkénti 50 milligrammos nitráttartalom mértéke ugyanis a magyar álláspont szerint túl magas, és az sem elfogadható, hogy minden tagország maga szabályozza a rendet. Ez azért lényeges kérdés, mert Magyarország nagy részben nemzetközi (több országot érintő) vizekkel rendelkezik, ivóvízkészletének több mint 90 százalékát is ilyen vízből nyeri, és ezek karbantartása kiemelkedően fontos. Magyarországon a közösséginél szigorúbb, 25 milligramm a határérték. |
Megállapodtak a miniszterek a higany fokozatos kivonására vonatkozó uniós stratégiában - jelentette be Persányi Miklós. Ennek értelmében 2011-re megszüntetik a higany exportját, és az anyagot fokozatosan kivonják mindenféle használatból, benne a mérőműszerekből, az aranybányászatból, a fogtömések anyagai közül.
Tárgyaltak arról is a tagországok, hogy milyen álláspontot képviseljen az EU a klímavédelemmel kapcsolatban év végén Kanadában tartandó világkonferencián az elvben 2012-ig érvényben lévő kiotói szerződés utáni időszakra vonatkozóan. Az EU egyebek között a tagállamok saját vállalásának teljesítését tartja fontosnak.