Budapest támogatja Japán BT-tagságát

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország támogatja, hogy Japán az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjává váljon. Arról azonban a későbbi események fényében hoz végleges döntést, hogy társelőterjesztőként álljon-e a Japán, illetve Németország, India és Brazília állandó BT-tagságát szorgalmazó beadvány mellé.

Ezt Somogyi Ferenc külügyminiszter közölte kedden Németh Zsoltnak, az Országgyűlés külügyi bizottsága elnökének tokiói tárgyalásain elhangzottakra reagálva.

A hivatalos látogatáson Japánban tartózkodó fideszes politikust arra kérték tárgyalópartnerei, kezdeményezze Somogyi Ferenc külügyminiszternél, hogy Magyarország társelőterjesztőként álljon a Japán állandó BT-tagságát szorgalmazó beadvány mellé. Németh Zsolt jelezte: levélben fordul a magyar diplomácia irányítójához, hogy Budapest vállalja el ezt a felkérést.

A Ljubljanában hivatalos munkalátogatáson tartózkodó Somogyi Ferenc telefonon azt mondta, hogy ismeri a japán kérést, hiszen Magyarország rendszeres kapcsolatban áll Japánnal, illetve a BT-tagságra aspiráló négyek - Japán, Németország, India és Brazília (G4) - másik három tagjával. Legutóbb például a Brüsszelben múlt héten rendezett iraki konferencián találkoztak a visegrádi négyek és Japán külügyminisztere.

Magyarország álláspontja hosszú ideje változatlan, már évekkel ezelőtt nyilvánosan és hivatalosan jelezte Németországnak és Japánnak, hogy támogatja az állandó BT-tagságra irányuló szándékát - hangsúlyozta Somogyi Ferenc. Hozzátette, hogy a négy ország javaslata az, amelyik a legközelebb áll Magyarország és Közép-Európa érdekeihez, így élvezi a magyar támogatást.

Ami azonban a konkrét beadványt illeti, arról még nem született végleges döntés, hogy társelőterjesztőként csatlakozzon-e hozzá Budapest. A közeljövőben két fontos regionális megbeszélésre is sor kerül: az afrikai, illetve a karibi országok üléseznek majd, és várhatóan kialakítanak akár egy közös álláspontot is.

Az afrikai, illetve a karibi konferencia eredménye "sokkal közelebb visz bennünket annak értékeléséhez, hogy milyen esélye van ennek a kezdeményezésnek (a G4-ekének), és ennek ismeretében szándékozunk véglegesen dönteni arról, hogy a pozitív állásfoglalás, a támogatás kilátásba helyezése mellett a társszerzőséget is vállaljuk-e vagy sem" - mondta a külügyminiszter.

Somogyi Ferenc emlékeztetett arra is, hogy Natvar Szingh indiai külügyminiszter a múlt héten hasonló ügyben járt Budapesten. A magyar álláspontot ismertetve Somogyi Ferenc jelezte indiai partnerének, hogy Budapest Indiát is megfelelő jelöltnek tartja állandó tagként egy kibővülő Biztonsági Tanácsban.