A parlamenti képviselők megválasztása az utolsó esemény az ENSZ közreműködésével 2000-ben aláírt, Burundi többségi hutu és a politikai irányítást kézben tartó kisebbségi tuszi népcsoportja közötti véres - 300 ezer ember életét követelő - belharcokat lezáró béketerv értelmében az elnökválasztás előtt.
A nemzetgyűlés és a községtanácsok tagjai által később e hónapban megválasztandó szenátus kétharmados többséggel jelöli ki az államfő személyét legkésőbb augusztus 19-ig. Burundi következő elnökét 2010-ben az elképzelések szerint már közvetlenül a nép választja meg.
A szavazóhelyiségek reggel 6 órakor nyíltak meg, s délután 4 órakor zárnak. Az ENSZ - a fekete-afrikai országban június 3-án rendezett helyhatósági választásokhoz hasonlóképpen - 2700 katonát telepített a szavazóhelyiségekhez, megerősítve a kivezényelt helyi rendőri és katonai erőket. A hadsereg közlése szerint a lázadók megkísérlik zátonyra futtatni a választási folyamatot.
A Nemzeti Felszabadítási Erők (FNL) hutu lázadó szervezet gyilkos támadásokat hajtott végre a múlt havi helyhatósági választások napján. Az FNL elutasítja a békeegyezményt, azt állítva, hogy az nem vet véget a tuszik uralmának.
A burundi ENSZ-misszió vezetője arra biztatott mindenkit, a megfélemlítések dacára adja le szavazatát. A nemzetgyűlési tagok 60 százalékának hutu nemzetiségűek közül kell kikerülnie a békeegyezményben foglaltak szerint, a fennmaradó helyeket tusziknak kell betölteniük. A megválasztandó testület elvileg 100 fős lesz, de a bejutó pártok további képviselőket delegálhatnak, ha az indokoltnak látszik a béketervben rögzített arány elérése érdekében.