© AP |
Választási győzelme esetén a CDU a lehető leghamarabb átalakítaná a jövedelemadózást, előreláthatóan 39 százalékra csökkentve a legmagasabb, és 12-re mérsékelve az alsó kulcsot - jelentette be az ellenzéki kereszténydemokraták (CDU) kancellárjelöltje, Angela Merkel a pártelnökség berlini ülése után. (A két kulcs jelenleg 42, illetve 15 százalék.) A párt ugyanakkor 16-ról 18 százalékra emelné az általános forgalmi adót, amit - a szövetséges szabad demokraták (FDP) és a munkaadók szövetségének tiltakozása ellenére - elkerülhetetlennek tart egy egészségügyi prémium bevezetésének finanszírozásához. Guido Westerwelle, az FDP vezetője nyomban leszögezte: pártja semmiképpen nem megy bele, hogy áfa-emeléssel tömködjék be az államháztartás lyukait. A július 11-ére elkészülő kereszténydemokrata pártprogram vezérmotívuma "a munka elsőbbsége" lesz, mivel csak a foglalkoztatottság növelése eredményezhet újra gazdasági növekedést - hangoztatta Merkel.
© AP |
A hét végén részleteiben már ismertté vált szociáldemokrata program a párt újbóli hatalomra kerülése esetére Schröder eddigi reformpolitikájának (Agenda 2010) következetes végrehajtását ígéri, a családok nagyobb támogatásával, mindenkinek járó betegbiztosítással és a kiemelkedő jövedelműek pótadóztatásával kiegészítve.
A párt balszárnyának képviselői a Tagesspiegel című lapnak előzőleg úgy nyilatkoztak, hogy az új program mögé "a párt egésze fel tud sorakozni". Az SPD korábbi ügyvezetője, Matthias Platzeck ugyanakkor óvott a balratolódástól, hangoztatva, hogy "a centrum reális gazdasági programja nélkül, nehéz lesz végigcsinálni a kampányt". A Handelsblatt gazdasági lap azt írta a "kiáltványról", hogy a szociáldemokraták választási ígéreteinek mindig is kevés közük volt a valósághoz, a Süddeutsche Zeitung pedig úgy vélte, hogy Schröder a már hivatalban eltöltött hét évével "nem illik" a programhoz, az pedig a párthoz.
Az SPD programja ellen támadást intézett az új baloldali szövetségbe tömörülő Választási Alternatíva (WASG) és a Demokratikus Szocializmus Pártja (PDS) két listavezető jelöltje is. Oskar Lafontaine és Lothar Bisky azért találkoztak Berlinben, hogy megkezdjék a két párt egyesülésének előkészítését. Tájékoztatójukon azt ígérték: harcolni fognak Schröder kancellár reformprogramja ellen, amely a társadalom leépítésének politikája, s "nem több egy alulról felfelé irányuló újraelosztásnál".