Örömünnep Londonban © AP |
Nem tett jót a londoni kampánynak, hogy menet közben eltávolították posztjáról a stáb vezetőjét, Barbara Cassani amerikai üzletasszonyt, és helyébe addigi helyettesét, Lord Sebastian Coe olimpiai bajnok futót állították. Rossz nyelvek szerint a döntést az indokolta, hogy a brit kormány attól tartott: Cassani amerikai állampolgársága az iraki háború népszerűtlensége miatt esetleg hátrány lehet a végső elbírálásnál.
Olimpia a várostörténelemre építve
Az olimpia rendezési terveit és előzetes költségvetését mindenesetre még Cassani irányításával dolgozták ki. Ezek alapján a játékok a brit főváros kiemelkedő sport- és várostörténelmi helyszínei köré összpontosulnak. A labdarúgás fő helyszíne az addigra teljesen újjáépített Wembley Stadion lesz, a tenisztornát Wimbledonban tartják, a triatlonnak a világhírű Hyde Park ad otthont. Más brit nagyvárosok szintén részesülnének egyes rendezvényekből. Így a labdarúgótorna korai szakaszának egyes mérkőzéseit Cardiffban, Belfastban, Manchesterben, Newcastle-ban és Birminghamben rendeznék.
© AP |
A várható költségekre a kormány 2,375 milliárd fontos finanszírozási csomagról állapodott meg még tavaly a londoni főpolgármesterrel. Ebből 875 millió fontot a nagy-londoni tanács fedez; ennek érdekében - bizonyos jövedelmi határok felett - 20 fonttal emelkedne a városi tanácsnak minden londoni lakos által fizetett helyi adó éves összege, ha ezt végül elfogadják.
A legnagyobb hozzájárulás azonban az országos lottójátékból várható. A már létező lottóból és a tervezett, új olimpiai lottójátékból a kormány, korábbi közlése szerint, összesen 1,5 milliárd font bevételt vár erre a célra.
A döntős mezőny |
London legnagyobb vetélytársa a francia főváros, Párizs volt, de az esélyesek közé jutott még New York, Madrid és Moszkva is. Hogy miben tértek el egymástól az esélyes városok pályázatai? Olvassa el itt! |
A brit főváros nevezetes- ségeivel is népszerűsítet- ték a pályázatot © london2012.org |
Az örömteli "Viva Espana" kiáltásokat követően a csalódottság lett úrrá a madridi Plaza Mayoron összegyűlt tömegen is, miután kiderült, hogy a spanyol főváros a szingapúri szavazás harmadik fordulójában kiesett a 2012-es nyári olimpia megrendezéséért zajló versengésből.
A NOB-tagok kedvezőtlen döntésére egy nagy, közös "no" volt a válasz, majd néhány helyről füttyszó is felhangzott, s volt aki elsírta magát. "Nagyon szomorú vagyok" - fakadt ki az AFP tudósítójának egy Pablo nevű egyetemista.
Noha csalódottan vették tudomásul a New York-iak, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szingapúri kongresszusán a tagok nem az ő városuknak ítélték oda a 2012-es nyári játékok rendezési jogát, azért nagy meglepetés senkit sem ért. Leginkább a kandidálás előkészítésében részt vevő önkéntesek tűntek szomorúnak a pályázati bizottság által, a Rockefeller Centerben rendezett összejövetelen. Általános vélekedés szerint azonban korántsem volt váratlan a metropolisz korai búcsúja - a második szavazati fordulóban esett ki a versenyből -, a tervezett Olimpiai Stadion körüli huzavona miatt ugyanis nem is lehetett bízni a sikerben.