C. P. Tariceanu © AP |
Az előzetes várakozásokkal ellentétben Calin Popescu Tariceanu nem nyújtotta be lemondását tegnap este a Cotroceni Palotában. "Mivel a miniszterelnök és a kabinet lemondása csak a politikai döntés szintjén maradt, és nem történtek meg a lemondáshoz szükséges hivatalos lépések, a kormány ülést fog tartani jövő héten" - jelentette be Oana Marinescu kormányszóvívő.
Az alkotmánybíróságot politikailag az előző kormánypárt uralja, amely minden eszközzel megpróbálja védelmezni privilégiumait" - jelölete meg lemondásának legfőbb okát Calin Popescu Tariceanu. A leállított reformmal Romániának semmi esélye sincs arra, hogy olyan kedvező megítélésben részesüljön az EU részéről, amely lehetővé tenné az ország 2007. január elsejei csatlakozását az Unióhoz. Ebben a helyzetben egyetlen megoldás létezik, a kormány lemondásával ismét a választópolgárok elé állunk, és várjuk döntésüket – idézi Tariceanut a kolozsvári Szabadság.
"A jogállamiság ellen szól, hogy a kormány nem alkalmazkodik az Alkotmánybíróság döntéséhez" – idézi Adrian Nastaset, a képviselőház szociáldemokrata elnökét, egyben a párt ügyvezető elnökét a Transindex. A Basescu-rezsim indokolatlanul taszítja alkotmányos válságba az országot. Hat hónap alatt a Tariceanu-kabinet az állampolgárok minden reményét szertefoszlatta, és a csatlakozási folyamat is kompromittálódott – fűzte hozzá mondta Nastase.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) megpróbál olyan megoldást találni a jelenlegi román belpolitikai helyzetben, hogy szolidárisan cselekedjék a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és Demokrata Párt (PD) szövetségével - nyilatkozta Markó Béla, a szövetség elnöke, miniszterelnök- helyettes a Rompres hírügynökségnek.
"Tariceanunak mérlegelnie kellett volna a kabinet lemondásának a következményeit is" - reagált Markó a román kormányfő azon kijelentésére, miszerint az alkotmánybíróság szerdai döntése után kialakult helyzetből nincs más kiút, mint kormányának lemondása, az előre hozott választások kiírása.