Kémiatanár |
A londoni robbantásokkal kapcsolatban körözött egyiptomi kémiatanár Észak-Carolina amerikai szövetségi állam Raleigh városának állami egyetemén tanult 2000 januárjától májusáig - közölte csütörtökön az egyetem. A The Times című brit lap szerint a nyomozók látókörébe került egy egyiptomi kémiatanár, aki a leedsi egyetemen adott elő. A 33 éves férfi bérelte állítólag az egyik olyan lakást, amelyben a héten végrehajtott nagyszabású leedsi razzia során robbanószert találtak. Az egyiptomi a lap értesülése szerint ismerte a merénylők némelyikét, nem sokkal a merényletek előtt távozott Nagy-Britanniából, miután a szomszédoknak azt mondta, hogy "gondok támadtak" a vízumával. A The Sun című bulvárlap szerint Egyiptomba utazott. A The Times azt írta, hogy a férfi tanult az Egyesült Államokban. Mick Kulikowski egyetemi szóvivő közölte, hogy a férfi neve Magdy El-Nashar, és 2000 második szemeszterében az egyetem vegyészmérnöki karának harmadik évfolyamán hallgatott előadásokat. Az ABC amerikai televízió úgy értesült: a brit nyomozók a talált robbanószerből arra következtettek, hogy az El-Nashar bérelte lakásban állították elő a merényletekhez használt négy pokolgépet. |
A New York-i rendőrség teleplakátolja a buszokat és a metrókocsikat arra vonatkozó útmutatásokkal, hogyan lehet felismerni az öngyilkos robbantókat - jelentették be a 7,5 milliós város hatóságai.
Ez az intézkedés csak az egyik eleme annak a széles körű kampánynak, amelyben a rendfenntartó erők figyelmeztetni kívánják a tömegközlekedésben résztvevőket a terroristagyanús jelenségekre.
New York 37 ezer fős rendőrsége magas készültségi fokozatban van a múlt heti londoni halálos merényletek óta: az állomány folyamatosan túlórázik, bombakereső kutyás járőrök ügyelnek a biztonságra a metróban, a buszokon, a kompokon és a fontosabb épületek környékén. A város naponta egymillió dollárt költ a rendőrök munkaidőn túli szolgálatára.
Az Egyesült Államokban a demokrata párti ellenzék sok tagja, többen éppen New York-iak élesen bírálják George Bush elnököt, mert szerintük a kormány nem biztosít kellő összeget a tömegközlekedés biztonságának fokozására.
Michael Bloomberg főpolgármester szerint egyenesen kötelességmulasztás történik, ha a Kongresszus nem irányít több pénzt a legnagyobb kockázatú helyszínek védelmére.
A városi metróhatóság vezetője a The New York Times-nak úgy nyilatkozott: egyelőre nincsenek kidolgozva azok a technológiák, amelyek megbízható védelmet nyújtanak a földalatti közlekedési hálózatnak.