Újságírók az orosz nyaralók nyomában

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csalás gyanújába keveredett Mihail Kaszjanov volt orosz miniszterelnök újabb, immár harmadik nagy értékű hétvégi házát találták meg ezúttal a Komszomolszkaja Pravda című orosz napilap újságírói.

Az újság keddi számában közzétette beszámoló szerint a három méter magas kerítéssel védett dácsa Moszkvától 15 kilométerre, Carszkoje Szelo településen fekszik. A 0,87 hektáron elterülő birtokot állítólag hétmillió dollárért vásárolta meg Kaszjanov, és a tulajdonjogot felesége, Irina nevére jegyezték be.

Alekszandr Hinstejn újságíró, parlamenti képviselő azzal vádolta meg Kasznajovot a főügyészséghez eljuttatott dokumentumok alapján, hogy csalárd módon, strómancégek révén szerezte meg a Szosznovka-1 nevet viselő, korábban állami tulajdonban lévő moszkvai luxusdácsát.

Ezzel egy időben Oleg Mitvol, a természeti erőforrásokat felügyelő és ellenőrző állami szervezet (Roszprirodnadzor) elnökhelyettese azt állította, hogy Kaszjanovnak köze van egy másik, több tízmillió dollár értékű hétvégi házhoz is, mégpedig a Moszkvai terület aranyháromszögében fekvő Uszovo településen.

A nagy hírveréssel hatalmas botránynak indult zűrzavaros ügy időközben csillapodni látszik. Vlagyimir Kolesznyikov, az orosz főügyész helyettese pénteken közölte, hogy Ramil Gajszin, az állami vagyonügynökség által értékesítési feladatokkal megbízott VPK-Inveszt nevű cég vezérigazgatója ellen indítottak bűnvádi eljárást különösen nagy értékű csalás elkövetésének gyanújával, s ennek keretében vizsgálják egy sor állami hivatalnok, köztük az állami tulajdonú értékes dácsák kiárusítását engedélyező Mihail Kaszjanov szerepét.

Amikor az állami dácsák, pontosabban két moszkvai luxusvilla (Szosznovka-1 és -3) áron aluli értékesítésének híre bombaként robbant, a főügyészség még azt közölte, hogy Kaszjanov ellen is bűnvádi eljárást indított. Azóta róla szó sem esett, csak Gajszinról.

A főügyészség a különösen fontos ügyekkel foglalkozó Vlagyiszlav Szmirnovot bízta meg a tekervényes történet szálainak felgombolyításával. Szmirnov korábban a Leonyid Nyevzlin, a Jukoszt ellenőrző Menatep holding Izraelbe menekült főrészvényese elleni vizsgálat vezetőjének helyettese volt.

Kolesznyikov egyébként magából kikelve tagadta, hogy a botránynak politikai színezete van. "Nem egyszer mondtam már, hogy ne lopjatok és nem lesz semmiféle politika" - mondta a főügyész helyettese, akivel ellentétben azonban gyakorlatilag a teljes sajtó nagypolitikát sejt a háttérben, egyebek között az elnöki ambícióit megszellőztető Kaszjanov és a Kreml politikájával elégedetlenkedők megbüntetését véli felfedezni.

Az Itogi című hetilap legfrissebb számában közölt cikk szerint a föld- és ingatlanügyek pontos jogi szabályozásának híján a "Kaszjanov-ügy" vagy magától elalszik, vagy soros botrányként, miként a Hodorkovszkij-ügy, intő leckéül szolgál majd az elit többi tagjának.

Mindazonáltal a hetilap által megszólaltatott jogi szakértők szerint a Szosznovka-1 és (a Mihail Fridmannak, az Alfa-bank igazgatótanácsa elnökének birtokába került) Szosznovka-3 esetében formálisan sem a volt miniszterelnök, sem más állami hivatalnokok büntetőjogi felelősségét nem vizsgálják. A jelenlegi szabályozás ugyanis nem ismeri a piaci ár fogalmát, hanem az állam által megállapított normatív árral számol. A normatív ár azonban sokkal, olykor százszor alacsonyabb egy adott ingatlan vagy földterület piaci áránál.

Hab a tortán, hogy a nyilvánosságra került információkból nem derült ki az sem, hogy Kaszjanov a moszkvai luxusdácsa esetében bérleti vagy tulajdonjogot szerzett-e, és pontosan milyen áron. Az ügy másik különlegessége az, hogy Fridmanról továbbra sem ejt senki egy szót sem, noha a Szosznovka-3 ugyanolyan konstrukcióban került a birtokába, mint Kaszjanovnak a Szosznovka-1. A volt kormányfő pedig tovább hallgat, külföldön töltött szabadságáról várhatóan július 25-én tér haza.