A KM.ru hírportál a kirgizisztáni migrációs szolgálattól szerzett információkra hivatkozva azt közölte, hogy az üzbég menekülteket a közeljövőben európai országokba szállítják. Ez azonban csak azokra a menekültekre vonatkozik, akiknek nincs közük a május 13-án Andizsánban elkövetett szélsőséges akciókhoz és nem körözik bűncselekmények elkövetéséért.
A hírügynökség névtelenül nyilatkozó forrásai elmondták, hogy Dzsalal-Abadból szerdán 300 menekültet indítottak útnak Biskekbe. Onnan várhatóan néhány órán belül repülővel európai országokba, valószínűleg Magyarországra szállítják őket. A Kirgizisztánban maradó mintegy száz másik üzbég menekültet a következő napokban küldik el Európába.
Sem a Külügyminisztérium, sem a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatala (BÁH) nem tud arról, hogy Magyarországra szállítanának üzbég menekülteket Kirgizisztánból.
Daragó Réka, a BÁH sajtóreferense az MTI érdeklődésére azt közölte, valószínűleg ez téves információ, a hivatalnál nem tudnak arról, hogy üzbég menekültek érkeznének Kirgizisztánból. Nem érkezett megkeresés a BÁH-hoz ebben az ügyben - tette hozzá. Szabó Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője az MTI érdeklődésére elmondta: nincs információjuk arról, hogy Magyarországra érkeznének az üzbég menekültek.
Orodán Sándor, a BM kommunikációs főigazgatója azt közölte: a BM sem tud a menekültek érkezéséről, de ha megjelennek Magyarország valamelyik határállomásán a Kirgizisztánból érkező üzbégek, megvannak azok a magyar hatóságok - a határőrség és a bevándorlási hivatal - amelyek az érvényben lévő jogszabályok alapján eljárnak majd.
Üzbegisztán 455 üzbégnek nyújtott menedéket azt követően, hogy az andizsáni zavargások leverése után elmenkültek hazájukból. Emberi jogi szervezetek közlése szerint a városban állig felfegyverkezett üzbég biztonságiak tüzet nyitottak a békés tüntetőkre, aminek következtében hírek szerint közel 800 ember maradt holtan a város főterén.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) július 1-jén nemzetközi védelmet kért a Kirgizisztánban tartózkodó üzbég menekültek számára. A közép-ázsiai állam a vele szomszédos Üzbegisztán nyomása alatt áll: Taskent követeli a menekültek kiadatását, és Biskek néhányat már ki is adott.