Az alagút biztonsági főnöke 6 hónap letöltendő és 24 hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Annak a kamionnak a belga sofőrjét, amelyben a tűz keletkezett, 4 hónap felfüggesztett börtönre ítélte a bíróság.
A svéd Volvo elleni vádat ejtette a bíróság, miután szakértők szerint nem volt olyan konstrukciós hiba a teherautóban, ami tűzhöz vezetett volna.
Az alagutat üzemeltető francia cég akkori elnöke és Chamonix polgármestere 2 év illetve 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetést, és egyenként 15 ezer euró pénzbírságot kapott. További hat személyt ítélt a bíróság felfüggesztett börtönre és pénzbüntetésre, valamint három francia és olasz cégre szabott ki pénzbírságot.
A katasztrófa okainak kiderítésére felkért szakértők 2001. márciusában tették le az asztalra 1000 oldalas jelentésüket. A tüzet a belga Gilbert Degrave lisztet és margarint szállító Volvo teherautójának szellőzőablakán hanyagul kidobott parázsló cigaretta okozta 1999. március 24-én. A szakértői megállapításokból az is kiderült: nagymértékben hozzájárult a tragédiához az a tény, hogy kilenc percbe telt, amíg az alagútban az összes lámpa pirosra váltott, ezért számos további gépkocsivezető hajtott a szerencsétlenség helyszínére. Emberek, autók és teherjárművek rekedtek az égő alagútban; a tüzet csak két nap alatt sikerült eloltani. A 11 kilométer hosszú, Olaszországot Franciaországgal összekötő kulcsfontosságú alagút ezt követően három évig zárva volt; teljes körű felújítás és korszerű biztonsági rendszer, menekülő-alagút létesítése után, 2002-ben adtak át újra a forgalomnak.