Együtt, de kivel? |
Ahhoz, hogy a jelenleg Londonból irányított Észak-Írország (Ulster) visszanyerhesse önkormányzatát a britbarát protestáns pártoknak hajlandóságot kell mutatniuk a Sinn Féinnel közös regionális kormány megalakítására. A Paisley vezette DUP és más protestáns pártok azt akarják, hogy Észak-Írország Nagy-Britannia része maradjon, a Sinn Féin és az IRA ellenben Észak-Írország és az Ír Köztársaság egyesüléséért küzd. Az IRA csütörtökön közölte, hogy harminc év után beszünteti fegyveres harcát, és felszólítja híveit fegyvereik letételére. Bejelentése szerint ezentúl csak politikai eszközökkel küzd céljának eléréséért. |
Gerry Adams, a Sinn Féin (az IRA politikai szárnya) elnöke üdvözölte a brit hadsereg intézkedéseit, és párbeszédre szólította fel a britbarát protestáns pártokat. A párbeszéd célja szavai szerint Észak-Írország felfüggesztett önkormányzatának visszaállítása lenne.
Arlene Foster, a protestáns tábor legnagyobb pártjának, az Ian Paisley vezette Demokratikus Unionista Pártnak (DUP) egyik vezetője haragosan reagált a brit katonai létesítmények leszerelésére. Véleménye szerint ez az intézkedés "felelőtlenség" a brit kormány részéről.
George Bush amerikai elnök telefonon beszélt Gerry Adamsszel és Ian Paisleyvel - közölte pénteken Scott McClellan, a Fehér Ház szóvivője. A csütörtök este és péntek reggel lezajlott beszélgetésekben az amerikai elnök felszólította az északír pártok
vezetőit, hogy tegyenek meg mindent a békefolyamat haladásáért. A Fehér Ház szóvivője úgy fogalmazott erről szóló bejelentésében, hogy az IRA kötelezettségvállalása a fegyveres harc beszüntetésére történelmi lehetőség, amelyet meg kell ragadni.