Mohammed Hatami leköszönő iráni elnök kijelentette: hazája folytatni fog bizonyos "nagyon kényes" nukleáris tevékenységeket, bármilyen ellenszolgáltatást is kínál az Európai Unió annak fejében, hogy azokról lemondjon. Vagyis az iszfaháni nukleáris létesítményben mindenképpen folytatják az uránátalakítást.
A Nyugat feltételezi: a kilátásba helyezett uránátalakítási folyamat Irán azon titkos törekvésének a része, hogy atombombát állítson elő.
Amennyiben Teherán megsérti vállalt kötelezettségét, hogy felfüggeszti az urándúsítási és - feldolgozási tevékenységet, akkor az Egyesült Államok európai szövetségeseivel minden valószínűség szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsához fordul - közölte Scott McClellan, a Fehér Ház szóvivője.
Hatami azt mondta, a nukleáris üzemanyaggal kapcsolatos tevékenység nem urándúsítást jelent, de végül azt is fel fogják újítani.
Nagy-Britannia, Franciaország és Németország olyan csomagot kíván felajánlani Iránnak a nukleáris, gazdasági és politikai együttműködés terén, amelyért cserébe az urándúsítás, a nukleárisüzemanyag-gyártás és a kapcsolódó tevékenyégek határozatlan idejű felfüggesztését várja el.
Teheránnak az az álláspontja, hogy a nukleáris fegyverek terjedését gátolni hivatott atomsorompó-szerződés keretében lehetősége és joga van nukleáris üzemanyag előállítására.
A washingtoni szóvivő közölte: Iránnak, amely a múltban már rejtegette szándékait, bizalomerősítő magatartást kellene tanúsítania, meg kellene győznie a nemzetközi közvéleményt arról, hogy a békés atomprogram leple alatt nem nukleáris fegyver előállításán munkálkodik.