Kilakoltatás, bebörtönzés |
Hivatalos kínai jelentések szerint legalább 300 000 személyt költöztettek ki pekingi otthonából az olimpiai játékok előkészítésére hivatkozva. Voltak, akiket letartóztattak és bebörtönöztek csak azért, mert tiltakoztak kilakoltatásuk ellen. Némelyek közülük eltűntek, és családjaikat nem tájékoztatták hollétükről.- írja az AI közleménye. 2001 áprilisában Liu Jingmin, a Pekingi Olimpiai Bizottság alelnöke még úgy nyilatkozott: „ha Peking rendezheti az olimpiát, azzal az emberi jogok fejlődését is elősegíti”. |
„Kiváló alkalom lesz ez Kínának, hogy megmutathassa a világnak: nem közömbösek neki az emberi jogok,”- mondta Catherine Baber, az Amnesty International (AI) ázsiai- és csendes-óceáni programigazgató-helyettese. ”A Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak tett ígéretek ellenére Kínában folytatódik az emberi jogok súlyos megsértése.”
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (IOC) különösen a kínai állampolgárokat érintő azon jogsértések miatt aggódik, amelyek az olimpiára való előkészületekkel kapcsolatosak. Az AI felszólítja a kínai hatóságokat többek között a halálbüntetés eltörlésére, a törvénykezés sürgős reformjára, állampolgárainak teljes szólás- és egyesülési szabadság megadására, a lelkiismereti foglyok szabadon bocsátására és a kilakoltatások megszüntetésére.