Kínát ezen a téren talán nehezebb lesz feltartóztatni, mint egykor a Szovjetuniót - mondta David Szady, az FBI 61 éves szakértője, aki az 1980-as években még a szovjet kémek elleni felderítő munkát irányította, ma viszont már a kínai kémek lebuktatásával foglalkozik.
A terrorizmusellenes harc melletti legjelentősebb akciójában az FBI több száz ügynökét mozgósította a Pekingből érkező kémek felkutatására - mondta a nyomozó iroda kémelhárítási részlegének helyettes vezetője, aki szerint ez a harc egészen más, mint a szovjetek elleni volt.
A kínai állampolgárok ezrével áramlanak az Egyesült Államokba, legtöbbjük diák vagy üzletember. Néhányan amerikai védelmi beszállító cégek alkalmazásában állnak, a szovjetek annak idején erről csak álmodni mertek. Az FBI adatai szerint jelenleg 150 ezer kínai diák tanul Amerikában, és ez a szám évről évre nő. Ehhez jön évi mintegy 700 ezer turista és üzleti céllal a tengerentúlra látogató kínai.
Az Egyesült Államok tucatnyi kínai ellen folytat eljárást, akik különféle technológiákat, terveket, programokat, berendezéseket juttattak ki a törvény megkerülésével Kínába. Az utóbbi öt évben évente 15 százalékkal nőtt az ilyen esetek száma. Az igazságügy-minisztérium októberben indít pert két, katonai kémkedéssel vádolt kínai ellen.
A The Wall Street Journal szerint az FBI kampánya mögött az a washingtoni szemléletváltás húzódik, hogy egyre több döntéshozó úgy látja, Kína gyors gazdasági erősödése veszélyt jelent az amerikai gazdaságra és védelemre nézve egyaránt. A Pentagon az utóbbi hónapokban azt a sok vitát kiváltó véleményét hangoztatta, hogy Kína titkos fegyverkezési programja hosszú távon Amerika és egész Ázsia biztonságát fenyegetheti.
A kínai kémek jelentik az USA-ra a legnagyobb veszélyt
Utolsó frissítés:
A kínai katonai és ipari kémek jelentik az Egyesült Államokra a legnagyobb veszélyt a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint - írta a szakértőket megszólaltató The Wall Street Journal.