A Biztonsági Tanácsban vétójoggal bíró Kína ENSZ-nagykövete a világszervezet New York-i székhelyén közölte: Peking nem támogatja, hogy a BT bármilyen formában foglalkozzon Irán ügyével. Az kizárólag a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségre (NAÜ) tartozik - tette hozzá.
Legalább egy figyelmeztetést.... |
Peking azt nem tudja megakadályozni, hogy a BT tárgyaljon a kérdésről, de azt már megvétózhatja, ha a 15 tagú testület büntetőintézkedéseket akarna foganatosítani. A nyugati hatalmak úgy vélik, a BT legalább egy figyelmeztetést megfogalmazhatna, amivel együttműködésre kényszerítenék Teheránt. |
Iránban, az ENSZ által zárolt iszfaháni urándúsító üzemből aznap eltávolították az utolsó pecséteket is. A pecsétek eltávolítása "a NAÜ felügyelete mellett zajlott" - közölte Mohammed Szaidi, az iráni atomenergia-szervezet alelnöke, hozzátéve, a munka akár órák múlva újrakezdődhet az így felszabadult berendezéseken.
Az Egyesült Államok úgy reagált, hogy Irán semmibe veszi a nemzetközi közösség aggodalmait. Felszólította Teheránt, vegye figyelembe az EU javaslatait és mondjon le az urándúsításról. Washington már korábban figyelmeztette Iránt, amennyiben felújítja az uránfeldolgozást, az ENSZ BT elé viszi az ügyet.