A brit hatóságok korábban már többször fontolóra vették, hogy kitoloncolják az országból a szíriai származású sejket, aki híveivel lelkesen ünnepelte a 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államok ellen végrehajtott terrortámadásokat, amelyeknek öngyilkos elkövetőit hősökként dicsőítette. Bakri – aki közel két évtizede élt az Egyesült Királyságban – a múlt hét végén "szabadságra" utazott, és elhagyta Nagy-Britanniát, de Libanonban már szombaton őrizetbe vették. (Bakri valaha Libanonban élt, jelenleg is libanoni állampolgár.)
Tony Blair brit kormányfő két héttel ezelőtt jelentett be azokat a terrorellenes intézkedéseket, amelyek célja a szélsőséges propaganda korlátozása, e szélsőségesek esetleges kitoloncolása akár az emberi jogi garanciák megsértése árán is. Bejelentette a szigetországban működő két szélsőséges csoport, az el-Muhadzsírun és az Iszlám Felszabadítás Pártja (Hizb ut-Tahrír) betiltását is.
Bakri korábban tagadta, hogy jelenleg bármiféle kapcsolatban állna e két szervezet valamelyikével, s azt is, hogy szónoklataiban – amelyekben egyebek mellett fölszólította a híveket, imádkozzanak Oszama bin Ladenért, az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat vezetőjének tekintett szaúdi milliárdosért – megsértette volna a brit törvényeket.
A brit sajtó pénteken arról is beszámolt, hogy muszlim szélsőségesek nagy-britanniai "agymosó táborokba" toboroztak fiatalokat, s több esetet is felsorolt, amikor is a szülők, a mérsékelt iszlám képviselői megakadályozták az el-Muhadzsírun agitátorainak tevékenységét.
A The Times pénteken egy meg nem nevezett, magas rangú rendőrtisztre hivatkozva számolt be arról, hogy a szélsőségesek a brit nemzeti parkokat használták arra, hogy hasonló "oktatótáborokat" működtessenek. A fiatalokat a mecsetek és imaházak közelében toborozták az Omar Bakri hitszónokhoz közel álló el-Muhadzsírun szervezet aktivistái.