Iráni atomerőmű. Centrifugális kérdések © MTI |
"Végleges terveink vannak Nátánra vonatkozóan a közeli jövőben" – mondta Szaidi, de határidőt nem közölt. Hamid Reza Aszafi, az iráni külügyminisztérium szóvivője vasárnap közölte, hogy Irán nem állítja le az iszfaháni üzemben folyó uránfeldolgozást.
„Az iszfaháni munkálatok nem állnak le ismét bizalomépítési céllal" – közölte a szóvivő, arra utalva, hogy Irán tavaly az Európai Unióval történt megállapodás keretében felfüggesztette nukleáris tevékenységét. Aszefi szerint Irán még nem döntött a nátáni urándúsítás újrakezdéséről. Mint mondta, „erre a döntésre nagy hatással lesz Európa magatartása".
Az EU nevében tárgyaló Nagy-Britannia, Németország és Franciaország arra próbálta meg rábírni Iránt, hogy kereskedelmi együttműködési megállapodások fejében végleg állítsa le az urándúsítást, amely elvileg atomfegyver előállításához is lehetőséget teremthet.
Az Egyesült Államok emiatt azzal vádolja Iránt, hogy atomfegyvert kíván előállítani, Teherán viszont kitart amellett, hogy atomprogramja kizárólag békés célokat szolgál. Mint az atomsorompó-egyezményt aláíró országnak, Iránnak joga van atomreaktorai számára dúsított uránt előállítani.
Mintegy 300 keményvonalas diák tüntetett vasárnap Nagy-Britannia teheráni nagykövetsége előtt, azt skandálva, hogy „ki kell utasítani a brit kémeket". A tüntetők paradicsommal és kövekkel dobálták meg a külképviselet épületét, azt követelve, hogy tartsák tiszteletben Irán atomprogramjához való jogait. A tüntetők betörték az épület több ablakát, de a rohamrendőrség megakadályozta őket, hogy behatoljanak a falakkal körülvett épületegyüttes területére.