Líbia "vérdíjat" követel a HIV-vel fertőző bolgár ápolónőkért

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Líbia felszólította Bulgáriát, fizessen "vérdíjat" a HIV-vírussal fertőzött több száz líbiai gyermek hozzátartozójának, hogy megmentse öt bolgár ápolónő életét, akiket halálra ítéltek a fertőzés előidézésének vádjával - közölte egy magas rangú líbiai diplomata.

Mohammed Zavi, Líbia londoni nagykövete közölte: a javaslatot ismertette Tripoliba akkreditált brit és amerikai diplomatákkal. "Az ügyben a felek a bolgár kormány és a gyermekek szülei. A két fél a saríának (iszlám törvénykezésnek) megfelelően megoldást érhet el, ami kedvező hatással lesz az ügyre" - közölte a líbiai diplomata.

A líbiai legfelsőbb bíróság novemberben dönt a halálra ítélt öt bolgár ápolónő és egy palesztin orvos fellebbezése ügyében. Az ápolónők és az orvos, akiket a líbiai bíróság bűnösnek talált több mint 400 gyermeknek egy bengázi kórházban HIV-vírussal történt megfertőzésében, kitartanak amellett, hogy ártatlanok, és az egyetlen bizonyíték ellenük a kínzással kicsikart vallomás volt.

Líbiai illetékesek szerint a Lockerbie-nél felrobbantott repülőgép és a tiltott fegyverek ügyében Londonnal és Washingtonnal tárgyaló Zavi közbelépése az ügyben arról tanúskodik, hogy Tripoli megoldásra törekszik az ügyben. Az illetékesek szerint, ha Szófia kártérítést ajánl fel, és a családok elfogadják a "vérdíjat", a muzulmán törvények alapján enyhíthetők a halálos ítéletek. A 426, AIDS-vírussal fertőzött gyermek közül legkevesebb negyven meghalt.

Bulgária elutasította a Líbia által tett ajánlatot, miszerint fizessen úgynevezett vérdíjat HIV-vírussal fertőzött több száz líbiai gyermek hozzátartozójának. "Az áldozatok hozzátartozóinak fizetett esetleges kártérítés humanitárius kérdés, amit semmi esetre sem szabad összekapcsolni a bolgár egészségügyi dolgozók bűnösségének kérdésével" - mondta Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter.

"Az egyik lehetséges lépés, amit Bulgária tehet, valóban az, hogy emberbaráti segítséget nyújt. Ezt azonban nem nevezhetjük jóvátétel megfizetésének, mert ezzel Bulgária és a bolgár ápolók elismernék bűnösségüket" - fűzte hozzá a külügyminiszter.