Százak, de lehet, hogy ezrek haltak meg a Katrina miatt

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Százak, de valószínűleg ezrek veszthették életüket New Orleansban a város polgármestere szerint. A washingtoni kormány közegészségügyi szükségállapotot vezetett be szerdán a Mexikói-öböl partvidékén, élelmiszer, gyógyszer és ivóvíz szállítmányokat indított gyorssegélyként a Katrina hurrikán áldozatainak a térségbe.

New Orleans polgármestere, Ray Nagin szerdán úgy nyilatkozott, hogy sok holttest lehet a vízben vagy az elárasztott házak padlásain. Legkevesebb százak, de inkább ezrek veszthették életüket – mondta. A városban szerdán megállt a víz emelkedése, mivel kiegyenlítődött a Pontchartrain tó vízszintjével.

A louisianai Superdome lukas teteje
© AP
A közegészségügyi szükségállapotot bejelentő Michal Chertoff belbiztonsági miniszter hangsúlyozta, hogy a természeti csapás által sújtott területeken változatlanul nagyon veszélyes a helyzet. Michael Leavitt egészségügyi miniszter a járványveszélyre figyelmeztetve arra intette az embereket, hogy ne igyanak forralatlan vizet. Norman Mineta szállítási és közlekedési miniszter közölte, hogy az áramhiány pótlására generátorokat szállítanak a térségbeli kőolajvezetékek szivattyúállomásaihoz, hogy ismét beindíthassák a kőolaj kitermelését a Mexikói-öbölben. Az üzemanyag-hiány enyhítése végett, amint azt Stephen Johnson, a környezetvédelmi hivatal elnöke közölte, szeptember 15-ig hatályon kívül helyezték a benzinre és a gázolajra vonatkozó környezetvédelmi normákat mind az ötven szövetségi államban.

New Orleansban a hatóságok szerdán elhatározták az egész város kiürítését, az ott rekedt emberek evakuálását, amit szerdán a Superdome stadion kiürítésével már meg is kezdtek. A több mint tízezer embert ötszáz busz viszi New Orleansból az 560 kilométerre levő Houstonba, ahol az év végéig, de szükség esetén tovább is a hatalmas méretű fedett baseballstadion, az Astrodome nyújt nekik hajlékot Rick Perry texasi kormányzó szerdai bejelentése szerint.

Fosztogatnak, lövöldöznek

New Orleansben egyre súlyosabb méreteket öltenek a fosztogatások, van ahol élelmiszert zsákmányolnak, de ruhaboltba és ékszerüzletbe is betörtek, és kirámolták az egyik Wal-mart áruház lőfegyver részlegét is.

A legnagyobb katasztrófa
Az amerikai történelem egyik legnagyobb nemzeti katasztrófájának nevezte George W. Bush elnök a Katrina hurrikán pusztítását, miután megszemlélte a vízzel elárasztott New Orleanst és környékét. Évekig fog tartani, amíg a Mexikói-öböl partvidéke kiheveri a szörnyű csapást figyelmeztetett az elnök, s felhívta rá a figyelmet, hogy a hurrikán pusztítását az egész ország meg fogja érezni. Polgárainknak meg kell érteniük, hogy ez a vihar visszavetette benzintermelő és szétosztó kapacitásunkat - mondta.
Az utcákon fegyveres bandák jelentek meg. Egy lövöldözésben egy rendőr és egy fosztogató megsebesült. A patinás óvárosi francia negyedben is ellenőrizhetetlenné vált a helyzet, a gazdátlan boltok szabad prédát jelentenek a csőcseléknek.

Kathleen Blanco louisianai kormányzó több embert kért a Fehér Háztól a mentési és evakuálási erőfeszítésekhez, hogy a Nemzeti Gárda a fosztogatók megfékezésére, az összeomlott közrend helyreállítására összpontosíthassa figyelmét.

Száz magyar rekedhetett a régióban

New Orleansben és környékén mintegy száz magyar állampolgár rekedhetett, de többségük időközben már eltávozott onnan Gergatz István New Orleans-i tiszteletbeli magyar konzul szerint. Gergatz közölte, hogy már csak két magyarról tud, aki még mindig a városban vannak. A Mississippi állam katasztrófa sújtotta parti sávjában élő magyarokról egyelőre nincs híre.

A tiszteletbeli konzul és a washingtoni magyar nagykövetség minden lehetséges eszközzel megpróbál kapcsolatba lépni a hurrikán sújtotta körzetekben rekedt magyarokkal, hogy a segélynyújtó központokhoz irányítsák őket. A legnagyobb gondot a távközlés bénultsága jelenti, a térségben szinte lehetetlen telefonálni, nincs villanyáram, nem tudják feltölteni a mobiltelefonokat sem - közölte Simonyi András washingtoni magyar nagykövet.

Elmondta, hogy a nagykövetségen 24 órás szolgálatot teljesítő válságtörzs alakult. Simonyi azt kéri, hogy a bajba jutott magyar állampolgárok próbálják meg felvenni a kapcsolatot a washingtoni nagykövetséggel vagy a New York-i konzulátussal, de adott esetben bármely EU-állam nagykövetségével, ha segítsége szorulnak.

A nagykövetség kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztérium válságtörzsével és az amerikai vöröskereszttel is.