Ankara és Brüsszel egymásra mutogat

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Törökország visszavonja az európai uniós tagságra vonatkozó kérelmét, ha az EU új feltételeket szab, vagy olyan viszonyt ajánl fel neki, amely elmarad a teljes jogú tag státustól.

"Ha az (EU) új feltételeket támaszt, vagy bármi olyat ajánl, amely elmarad a teljes jogú tagságtól, akkor elállunk a csatlakozási kérelemtől. Ezúttal már végleg. Most már ne várja senki Törökországtól, hogy engedményt tegyen. Mi tarjuk magunkat eredeti feltételeinkhez az alkuban, az EU-nak is tartania kell magát a sajátjaihoz" – szögezte le Abdullah Gül török külügyminiszter a The Economist brit hetilapnak.

Ankara a tervek szerint október 3-án megkezdheti uniós csatlakozási tárgyalásait, de a 25 tagországnak előtte jóvá kell hagynia az uniós tárgyalóküldöttség mandátumát. Gül pénteken találkozik az EU külügyminisztereivel walesi csúcstalálkozójukon, amelynek fő témája Törökország csatlakozási pályázata.

Az utóbbi napokban feszültté vált Ankara és Brüsszel viszonya, miután a török vezetés egy olyan nyilatkozatot csatolt az új EU-tagországokra is kiterjedő vámuniós egyezményhez, amely szerint továbbra sem ismeri el Ciprust, csütörtökön pedig közölte, hogy nem engedi be kikötőibe és repülőtereire a (görög) ciprusi hajókat, illetve repülőgépeket. Az EU külügyminiszterei elvben már megállapodtak abban, hogy határozott választ adnak Ankarának Ciprus el nem ismerése miatt, de nem vizsgálják felül a csatlakozási tárgyalások kezdési időpontját – közölte Jack Straw brit külügyminiszter.

Az Európai Parlament (EP) szeptember végére halasztotta a szavazást Törökországról. Elmar Brok, az EP külügyi bizottságának elnöke ezt azzal indokolta, hogy a vámuniós egyezményhez csatolt egyoldalú török kizáró nyilatkozat mellett az eredeti dokumentum tartalmilag nem érvényesül, nem működőképes. Brok a konfliktus elsimításáig a csatlakozási tárgyalások megkezdését is nehezen tartja elképzelhetőnek.

Közben felerősödött a német parlamenti választási győzelemre készülő kereszténydemokraták hangja is: Angela Merkel CDU/CSU kancellárjelölt a teljes jogú uniós tagság helyett úgynevezett speciális partnerséget kínálna, ennek konkrét tartalmát azonban egyelőre nem definiálta. (Ausztria és Szlovákia álláspontja is ugyanez.)