© AP |
Az egyik rést Crear tábornok szerint a levegőből ledobott hatalmas, több mint 1300 kilogramm súlyú homokzsákokkal sikerült lezárni, ám a Pontchartrain szintje ennek ellenére pénteken tovább csökkent, és várhatóan még egy lábnyit apad, mielőtt megállapodik.
Hétezer további katonát vezénylenek a következő 72 órában a Katrina hurrikán sújtotta térségbe - jelentette be szombaton George Bush. "A helyzet óráról-órára javul. A feladat nagysága azonban több erőforrást igényel. Amerikában mi nem hagyjuk magunkra állampolgárainkat a szükség órájában" - hangoztatta George Bush szokásos heti rádióbeszédében. Az amerikai elnök közölte, hogy négyezer katona már a térségben van és további hétezret a következő 72 órában vezényelnek a Mexikói-öböl térségébe az ország különböző támaszpontjairól.
A Katrina hurrikán pusztítását elszenvedett Alabamában, Mississippiben és Louisianában tett egész napos szemleútja után George W. Bush amerikai kijelentette, hogy a katasztrófára adott válasszal elégedett, az eredményekkel viszont nem. Elutasította ugyanakkor azt a felvetést, hogy az Egyesült Államok nem képes a kétfrontos harcra, azaz nem tud egyszerre háborút viselni Irakban, és megbirkózni a természeti csapás következményeivel. "Mindkettőt elvégezzük. Van elegendő erőforrásunk ahhoz, hogy mindkettőt megtegyük" - mondta, s megígérte, hogy lecsapnak a pusztítás nyomán aktívabbá vált bűnözőkre és erőszakoskodókra, élelmet és gyógyszert juttatnak a szűkölködőknek és heteken belül helyreállítják a Mexikói-öböl partján lévő államokban az áramszolgáltatást, amelynek hiánya jelenleg milliókat sújt.
Az elnök kezdi felfogni a helyzetet - mondta a Bush-látogatás kapcsán Mary Landrieu, a víz alatt álló New Orleans államának, Louisianának demokrata párti szenátora. Trent Lott, Mississippi republikánus szenátora szerint "az elnök szemmel láthatóan megdöbbent attól, amit látott".
Gyilkosságról, erőszakról, éhezésről és hatósági tétovázásról számoltak be azok az emberek, akik a Katrina hurrikán elől nem akartak vagy nem tudtak elmenekülni, hanem ottmaradtak az egyesült állmokbeli New Orleansban. A katasztrófa menekültjeinek kialakított óvóhelyet, a város konferencia központját kívülről katonák őrzik, de belül, ahol hétfő óta emberek ezrei aludtak, a rendnek nyoma sincs, a halál és a rothadás szaga lengi be az épületet.
A 42 éves Leroy Fouchea pénteken több mint egy órát várakozott a nagy forróságban arra, hogy megkapja napi élelmiszeradagját, az első ételt hétfő óta, amit azonnal egy beteg társának adott át. A férfi az újságíróknak megmutatta azoknak - egy mozgássérültnek, egy fiatalembernek és két csecsemőnek - a holttestét, akik az elmúlt órákban haltak meg a menhelyen. Egy külön halottasházat rendeztek be egy nagy teremben, ahol nem érezhető annyira a perzselő hőség. Itt haltak meg, élelemre várva, Amerikában - mondta. Embereket hagytak meghalni csak azért, mert szegények voltak, és mert az evakuálási erőfeszítéseket a hatóságok a francia negyedre összpontosították. Tették ezt azért, mert ott van a pénz - hangoztatta.
Egy nyolcvanéves, mozgásában korlátozott fehér házaspár arról számolt be, hogy szerda óta semmit se ettek. Egy másik fehér társukkal szinte az egyetlenek a csak fekete bőrűek lakta menhelyen. - A feketék gyűlölnek minket - mondták, hozzátéve, hogy négy fekete bőrű előzőleg halálosan megfenyegette őket, csak azért mert a hatóságok buszt akartak küldeni értük.
Más túlélők horrorba illő nemi erőszakról és gyilkosságokról számoltak be. Péntek reggel eltűnt szülei mellől egy 14 éves kislány a konferencia központban. Megerőszakolták és meggyilkolták őt. Egy másik gyermeket, egy hétéves fiúcskát úgyszintén megerőszakolva, meggyilkolva találtak meg egy hűtőszekrénybe zárva. Sokan azt kérték számon a hatóságoktól, hogy miért nem tettek értük semmit annyi ideig.
Egy hatvanéves, Vietnamot megjárt férfi kijelentette:"nem tud mit mondani George Bush amerikai elnökről, aki nem tétovázott, amikor Irakba akart menni, de most itt Louisianában a honfitársai érdekében, csak a száját jártatta." Egy fiatalember arról beszélt, hogy nem marad tovább a menhelyen, amely olyan mint egy börtön. Van itt gyilkos, erőszakos nemi közösülő, tolvaj, van itt mindenfajta bűnöző - tette hozzá.
Amerikai ökológusok és környezetvédelmi szakemberek szerint a Katrina hurrikán nagyon súlyos környezeti ártalmat is okozott, amely hosszú távon fogja éreztetni hatását New Orleansben és Louisiana állam más városaiban.
A déli metropoliszt elborító vízben nagyon sok mérgező vegyi anyag található a szakértők szerint, akik felhívták rá a figyelmet, hogy csak New Orleans és az állam fővárosa, Baton Rouge között 140 olajvegyipari üzem található. A hurrikán nagy kárt tett az olajkitermelő berendezésekben és a csővezetékekben, s hogy mennyi káros anyag szabadult el, azt csak azután lehet megbecsülni, hogy a természeti csapástól sújtott vállalatok felmérik veszteségeiket - mondta Greg Stown, a Louisianai Egyetem tanára. Stown szerint a New Orleanst és más településeket elborító víz sok nehézfémet, olajszármazékot, növényvédőszert, műtrágyát tartalmaz, amelyek erősen mérgező környezetet teremtenek. Ahhoz, hogy a katasztrófasújtotta vidéket megtisztítsák a káros anyagoktól, a szakemberek szerint évtizedek kellenek.