Néptelen New Orleans, üres a pokoli stadion

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kiürítették szombaton New Orleansban a konferenciaközpontot és a Superdome stadiont, amely pokollá változott az odakerült emberek számára. A város néptelen, de vannak, akik még kitartanak a lezárt New Orleansban. A magyar kormány is segítséget ajánlott fel az amerikai kormánynak: speciális mentőosztag indulhat a térségbe.

New Orleans elnéptelenedett város képét mutatja, a természeti csapás által
megkímélt városrészekben azonban továbbra is látni embereket, akik
az áram és a ivóvízhiány ellenére kitartanak.
   
Az amerikai fegyveres erők a hét végén a sportstadion utánevakuálták a konferenciaközpontban maradt néhány ezer fős tömeget is, hatékonyan és gőzerővel végezték a munkát.   
   
A texasi Houstonból a louisianai New Orleansig vezető 10-es autópályán eleinte nem sok jel utal a Mississippi parti városban zajló eseményekre, bár már Texasban sem lehet benzines kannát kapni, ami csalhatatlan jele annak, hogy az emberek üzemanyagot tartalékoltak. Az elővigyázatosság azonban szükségtelennek bizonyul, még a menekültek által elárasztott Baton Rouge-ban, Louisiana fővárosában is van benzin, s még csak sorba sem kellett állni érte.  
   
New Orleanshoz közeledve egyre több buszkonvojt látni, különféle szövetségi államokból érkező, az evakuálásba bevont távolsági buszokat, turista buszokat, iskolabuszokat, rajtuk a FEMA, az országos katasztrófa elhárítási hivatal jelzésével. A szállodák, motelek menekültekkel teltek meg. Nincs szoba - hirdetik a recepció bejárati ajtaján.

New Orleans nyugati részén, a Louis Armstrong repülőtéren percenként szállnak le vagy indulnak a különféle haderőnemek katonai helikopterei, amelyek a városból hozzák a menekülőket. Az épület előtt elcsigázott emberek csoportjai ülnek a felgyülemlett szeméthalmok között, maguk sem tudván, miért kell várniuk és hova viszik őket.

Egy targoncáról egy napi élelmet tartalmazó katonai egységcsomagot osztanak. Az épületben beszállásra váró sorok kanyarognak. Az egyik idősebb afro-amerikai a Superdome sportstadionban húzta meg magát elejétől fogva. "Nagyon kemény volt" - mondja. Az első három nap elviselhető volt, de azután
erőszakoskodó fiatalok bandái jelentek meg és pokollá tették az
életet - magyarázza.     
   
Az indulási csarnok egy részében civil orvosok elkülönített szükségkórházat rendeztek be azoknak, akik sürgős ellátásra szorulnak. A kaliforniai Silvia Martina, a sürgős esetek egyik elbírálója már kedden érkezett, az előző éjszaka is alig pár órát aludt. Úgy ítéli meg, hogy a katonák érkezésével állt be fordulat,
akik féken tudták tartani a tömeget és ellenőrzésük alá vonták a
helyzetet.  

Baton Rouge-nál tábla jelzi az autósoknak, hogy New Orleansba nem lehet menni. A rendőrök a várostól 40 kilométerre zárják el az utat, de az újságírókat továbbengedik.
   
A város déli része a Mississippi mentén többnyire száraz maradt, a legtöbb ház teljesen épnek tűnik, csak az utcákat borítja sok gally, lomb. Sok utcát eltorlaszolnak a kifordult fák, kidőlt villanyoszlopok, más utcák némi szlalomozással autóval is járhatók. A konferenciaközpont környékét M-16-os géppisztollyal felfegyverzett katonák biztosítják, nagy halmokban ivóvizes műanyag palackok tornyosulnak, a sorompók mögött sorakozó menekültek rendezett csoportokban, fegyelmezetten szállnak be a buszokba, helikopterekbe.



Ötvenezren vártak egy héten át (Oldaltörés)


Közel ötvenezer ember várt majdnem egy hétig a kongresszusi centrumbn és a stadionban, mire végre mindenkit elszállítottak buszokon és helikoptereken. A kiszabadultak éjjelente rájuk törő bandákról, nemi erőszakról, gyilkosságokról számoltak be.

Hu egyelőre nem megy
Elhalasztja első hivatalos amerikai látogatását Hu Csin-tao kínai elnök, mivel a hurrikán utóhatásával elfoglalt George Bush elnök szerdán nem tudná őt fogadni. A 2003-ban Kína élére álló Hunak ez lett volna az első amerikai látogatása, és  szerette volna eloszlatni az ázsiai óriás növekvő gazdasági és katonai ereje miatt az Egyesült Államokban érzett aggodalmakat.Kína 5 millió dollár segélyt és orvosi személyzetet ajánlott fel a Katrina hurrikán áldozatainak.
A halálos áldozatokról még mindig nincsenek megbízható összesített adatok; egy rendőr elmondta, hogy egyedül a Superdome-ban sebtében kialakított hullaházban száz holttestet látott. New Orlenasba küldték az amerikai hadsereg egyik elitalakulatának, a 82-es légideszant hadosztálynak három ezer ejtőernyősét is, akik közül az elsők szombaton érkeztek meg.

Rövidesen csatlakozik hozzájuk a tengerészgyalogság 1. és 2. expedíciós hadtestének kétezer embere, valamint 2700 katona a texasi 1. lovashadosztályból. Ezzel az erősítéssel már 50 ezer fölé emelkedik a bevetett katonák száma, akik közül 11 ezer a hivatásos, a többi a nemzeti gárda tagja.

Az Egyesült Államok déli részén működő Marathon Oil Corp. olajtársaság szombaton bejelentette, hogy munkába állt az egyik nagy olajfinomítója, amelyet hurrikán miatt le kellett állítani, s hétfőre teljes kapacitással fog működni mind a hét olajfeldolgozó üzeme. A Chevron és a Conoco két nagy finomítója akkora károkat szenvedett, hogy még nem lehet előre látni, mikor állhatnak ismét munkába.

A magyar kormány szóvivője, Batiz András szerint már csak egy magyar sorsa ismeretlen. Öt magyarról biztosan tudni, megmenekültek.

Szinte bizonyos, hogy a természeti csapásban hatalmas károkat szenvedett New Orleans-i Superdome-ban ebben az évadban nem lesz amerikai-futball mérkőzés. A New Orleans Saints gárdája már áttette irodáit San Antonióba, és nagy valószínűséggel a texasi város lesz a Saints ideiglenes otthona.
   

Nincs pontos adat a halottakról (Oldaltörés)


 A halálos áldozatokról még mindig nincsenek megbízható összesített adatok; egy rendőr elmondta, hogy egyedül a Superdome-ban sebtében kialakított hullaházban száz holttestet látott.
    
Fábry Pál megmenekült
A sajtóval megjelent hírekkel ellentétben Fábry Pál, a magyarországi Pulitzer-díj megalapítója családjával együtt szerencsésen kijutott a városból - tájékoztatott László Ágnes, a Fábry Pál életéről szóló könyv szerzője. Fábry, aki 1962-től élt New Orleansban, jelenleg Texas államban tartózkodik.
New Orleans nemzetközi repülőterén azonban még több ezer ember várakozik. A hatóságok az egyik terminált betegellátóvá alakították át. Az orvosok itt az elmúlt napokban 3-5 ezer embert kezeltek, szombatra azonban már csak 200 bajba jutottal volt dolguk. Roy Williams, a repülőtér igazgatója elmondta, hogy az orvosi segítség ellenére 30 ember meghalt, főként betegek, idősek.
   
Michael Chertoff belbiztonsági miniszter szombaton bejelentette, hogy a szövetségi kormány minden lehetséges eszköz és forrás birtokában van a mentési és helyreállítási munkák felgyorsításához. - Ennek ellenére az elért eredeményekkel nem vagyunk elégedettek - hangoztatta.  
    
Konkrét segítséget ajánlott a magyar kormány az Egyesült Államok déli részét
sújtó természeti katasztrófa következményeinek felszámolásához - közölte   
Batiz András korményszóvivő. Arról tájékoztatták az amerikai illetékeseket, hogy 24 órán belül speciális magyar mentőalakulat indulhat útnak. A csapatban orvosok, mentősök, igazságügyi orvosszakértők kapnának helyet.
   
A magyar kormány jelezte azt is, hogy ha szükség van rá, Magyarország tud gyógyszereket is küldeni. Visszajelzés egyelőre nem érkezett, mindenesetre igyekszünk megtudni, hogy ezek mellett mire lehet még szükség - tette hozzá.
   
A kormányszóvivő elmondta, hogy egy, New Orleansban eltűnt magyar állampolgár sorsáról még mindig nem tudnak, a térségben tartózkodó összes többi magyar állampolgár viszont megnyugtató hírek vannak.


A Magyar Iszlám Szövetség segítséget ajánl
A Magyar Iszlám Szövetség szudáni partnerszervezetével együtt mintegy 100 orvost tud mozgósítani egy héten belül a Katrina hurrikán sújtotta
New Orleansba - közölte Bolek Zoltán, a szervezet elnöke. Hozzátette, hogy az orvosok úti költségét is vállalják. A szudáni és magyar orvosok mellett mintegy 50 szerelőt tudnak mozgósítani a katasztrófa sújtotta övezetbe.
 
Bolek Zoltán beszámolt arról, hogy a szudáni partnerszervezet mintegy 100 ezer forinttal tud hozzájárulni a segélyakcióhoz.   A Magyar Iszlám Közösség felajánlását eljuttatta az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségére is.
   
Az Egyesült Államok hurrikán sújtotta vidékére utazott augusztus végén egy háromfős magyar speciális mentőcsapat.
   
A Hit Gyülekezete 25 ezer, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet pedig 5 ezer dollárt küldött a hurrikán pusztította New Orleans lakóinak megsegítésére.


Adatok: a katasztrófa számokban (Oldaltörés)

Egy héttel a Katrina hurrikán pusztítása után Louisiana, Alabama és Mississippi államokban lassan kibontakozik a természeti katasztrófa mérete.
   
A természeti csapás sújtotta terület: A Katrina hurrikán több mint 233 ezer négyzetkilométeren pusztított, ez majdnem akkora, mint Nagy-Britannia területe.
   
New Orleans: A városban a hurrikán érkezése előtt 470 ezren laktak, térségében mintegy 1,4 millió ember élt. Az evakuálás ellenére mintegy 60 ezren - többségében szegény, idős ember - maradtak. Ray Nagin polgármester több mint 1000 halálos áldozattal számol.
   
Biloxi: A Mississippi államban, a Mexikói öböl partján fekvő 50 ezres lélekszámú városban a hatóságok több száz halálos áldozattal számolnak. Az egykori kaszinóváros tengerpartjának 90 százaléka mintegy 100 kilométeren megsemmisült.
   
Hajléktalanná váltak: Több mint egymillió ember vesztette el otthonát.
   
Anyagi károk: 350 ezer ház megsemmisült. Összességében mintegy 100 milliárd dollárnyira (80 milliárd euró) becsülik a Katrina pusztítása okozta károkat.
   
Segítségnyújtás: Szerte az Egyesült Államokban a nemzeti gárda több tízezer tagját mozgósították. Az amerikai kormány hadihajókat, helikoptereket, kórházhajókat vezényelt a térségbe. Egyelőre pontosan nem tudni, hogy hány katona és nemzeti gárdista érkezett meg.
    
Szolidaritás: A világ több mint 50 országa, köztük Magyarország, számos nemzetközi szervezet ajánlott fel segítséget az Egyesült Államok kormányának.
   
Árak: A Katrina hurrikán pusztítása következtében világszerte csúcsokat döntögetnek a nyersolaj- és benzinárak a Mexikói-öböl térségében lévő olajkutak és finomítók egy részének kiesése következtében. Az Egyesült Államok kérésére a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) a következő harminc nap során összesen 60 millió hordó kőolajat és feldolgozott olajterméket szabadít fel stratégiai tartalékából, hogy enyhítsen a Katrina hurrikán okozta
energiaválságon az Egyesült Államokban.