Az Országos Népi Gyűlés épületében a magyar miniszterelnököt előbb az alelnök, majd a kormányfő fogadta. A megbeszélések előtt Gyurcsány Ferenc a két ország kapcsolatait kiválónak minősítette. Mint fogalmazott, Kína és Magyarország között nincs semmi gond vagy probléma a kétoldalú viszonyban.
A találkozó után magyar újságíróknak elmondta, hogy az egyik legfontosabb kérdés a gabonaszállítások ügye volt. Kína 1977-ben behozatali tilalmat mondott ki a magyar gabonára, s ezt a tilalmat azóta is fenntartja, jóllehet a magyar gabonát sújtó betegségekre történő hivatkozás alaptalannak bizonyult.
"Biztató megerősítést" kapott a magyar fél Gyurcsány Ferenc szerint arról, hogy kínai részről "nagy tempóban" igyekeznek megoldani ezt a problémát. Megállapodás született arról, hogy mikor érkeznek Magyarországra azok a kínai szakértők, akiknek feladata lesz ezt a munkát elvégezni.
"Azt is igényeltük, hogy Magyarországon nyissa meg európai képviseletét a kínai kereskedelmi minisztérium" - folytatta a miniszterelnök. Elmondta, hogy a találkozón felvetette a taszári repülőtér kérdését, s arról tájékoztatta vendéglátóját, hogy a bázis hasznosításakor felmerült annak ötlete: kínai együttműködéssel a Nyugat- és Délkelet-Európába irányuló áruk és szolgáltatások logisztikai központját hozzák ott létre.
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta: ígéretet kapott a kínai miniszterelnöktől arra, hogy egyenlő feltételek esetén kínai részről a magyar ajánlatokat fogják kedvezően elbírálni, a magyar cégeket fogják előnyben részesíteni, mert Kína szeretné, ha növekedne a magyar export. Mostani látogatása során mind Gyurcsány Ferenc, mind a kíséretében lévő Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter feltétlenül csökkentendőnek nevezte a magyar-kínai külkereskedelemben mutatkozó rendkívül magas magyar deficitet. Kínai látogatásának első napját értékelve a miniszterelnök úgy fogalmazott: "Azért vagyok itt, hogy Kína Magyarországon legyen akkor, amikor Európába akar jönni."
Emlékeztetett, hogy a térség országai közül, Ausztriát is beleszámítva, jelenleg Magyarországnak a legátfogóbb a gazdasági, üzleti kapcsolatrendszere Kínával. "Ez hatalmas siker, de jönnek utánunk a többiek. Szeretnénk mi diktálni a tempót, szeretnénk, ha megmaradna a helyzet, hogy az Európába igyekvő Kína Magyarországon teszi be a lábát abba a nagyon versengő világba, amit Európának hívnak" – mondta.
Kínai állami vezetőkkel találkozott Gyurcsány Ferenc
Utolsó frissítés:
Elsősorban gazdasági kérdésekről tárgyalt Ceng Csing-hunggal (Zeng Quinghong), a Kínai Népköztársaság alelnökével és Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnökkel Gyurcsány Ferenc kormányfő Pekingben.