Dávid sírja Jeruzsálemben |
A mai Izrael határai a Golán-fennsík kivételével a térséget uraló britek és franciák vonalzóinak a nyomait viselik. Az első világháború után a brit mandátum alá utalt Palesztina 26 ezer négyzetkilométere nagynak aligha mondható. A brit birodalom 1917-ben a Balfour Deklarációban a cionista vezetőknek ígéretett tett arra, hogy „nemzeti otthont” létesíthetnek a Palesztin Mandátum területén, és ez a mai Jordániát is magába foglalta. Ám Winston Churchill - 1921 éppen külügyminiszter - meggondolta a dolgot, és Abdullah szaúdi hercegnek adta ezt a területet. Az 1967 előtti izraeli-szíriai és izraeli-libanoni határ az érintett államok függetlensége elnyerése előtt lényegében a brit-francia határ volt, miután ezek a nagyhatalmak domináltak a térségben.
Közeledik az Ítélet Napja (Jom Kippur) |
Sokan az újkori Izrael legválságosabb korszakának a kezdetét sejtik az október elején kezdődő 5766. évben. |
Újabb konkrét, írásba foglalt dokumentum megalkotását azonban csak 1997-ben kezdeményezte Jichak Mordeháj akkori honvédelmi miniszter. A szerkesztéssel hatvan biztonsági szakembert és akadémikust bízott meg, élükön David Ivri tartalékos tábornokkal. A munka nem készült el, miután a miniszter időközben lemondott hivataláról. Ivri, az izraeli légierő egykori parancsnoka a napokban elmondta, a nemhivatalos koncepciót a változások függvényében időről időre átértékelik. A tartalékos tábornok szerint egy ilyen biztonsági zsinórmérték megalkotása azért is fontos, mert a döntéshozókat kötelezi, így a szereplésvágyból, önkényes döntésekből fakadó hibák jobban kiküszöbölhetők.
A Mááriv című lap úgy értesült, hogy a közeljövőben jelentést terjesztenek Sharon miniszterelnök elé, amely felvázolja a mai követelményeknek megfelelő biztonsági koncepciót. Eszerint Ciszjordánia és a Golán fennsík megtartása többé nem döntő fontosságú Izrael biztonsága szempontjából. E területeket a jelentés stratégiai hátországnak tekinti, és nem Izrael Állam szerves részének. Ezt a dokumentumot hónapokon át szerkesztették tekintélyes akadémikusok, Dan Meridor volt miniszter vezetésével. A zsidó államot leginkább veszélyeztető tényezőt a szerkesztők az iráni nukleáris fegyverkezésben és rakéta-fejlesztésben látják. A dokumentum megemlíti a várható és egyre növekvő nyomást is, amelyet a nagyhatalmak gyakorolnak Izraelre az 1967-es hatnapos háborúban elfoglalt területek feladása érdekében.
Belpolitikai következményei lehetnek - legalábbis hosszabb távon - az izraeli lakosságon belüli demográfiai változásoknak. Nemcsak a palesztin lakosság körében nő a vallás felé fordulók száma, Izraelben is várható eltolódás a lakosság világnézeti rétegeződésében. A liberális, jómódú, 2-3 gyermeket vállaló családok aránya folyamatosan csökken, míg a közel-keleti konfliktust a hitelvek tükrében szemlélő, sokgyermekes, fiatal családoké – leendő szavazóké – növekszik. A nem vagy mérsékelten vallásos orosz bevándorlók száma egyre apad, a Nyugat felől érkező alija-hullám ha lassan is, de erősödik.
Franciaországban például sok zsidó fejében megfordul a kivándorlás gondolata. Szülőföldjükön, amely az elsők között adott polgárjogot őseiknek, becslések szerint ma hétmillió muszlim él, egyre érezhetőbb feszültségben a mintegy 700 ezres lélekszámú zsidó közösséggel. A biztonsági, társadalmi és gazdasági bajokkal sújtott Izraelbe a fejlett ipari államokból főként vallásos családok érkeznek.
Izrael defenzívában várja az újesztendőt. A szakértők nagy része egyetért abban, hogy az országnak a következő években minden erejével a konfliktusok minimalizálására és gazdasága stabilizálására kell törekednie.
Halmos László/Tel-Aviv