A szervezet katonai szakértői már meg is kezdték a kérés tanulmányozását, és a NATO várhatóan már pénteken kedvező választ tud adni az amerikai kérésre, amelyet Victoria Nuland, az Egyesült Államok új NATO-nagykövete fogalmazott meg a szövetség többi 25 tagországa felé.
Washington már a múlt héten kérte európai szövetségeseit, hogy segítsenek a logisztikai feladatok ellátásában, továbbá élelmiszer-utánpótlás küldésében, de ágyakat és takarókat, orvosi és állatorvosi eszközöket is tartalmazott az amerikai lista. A NATO saját katasztrófa-elhárító központjához továbbította a kéréseket, amelyek teljesítésének egyeztetése már folyamatban van. Az európai NATO-tagállamok nagy része a központon keresztül juttatja el segítségét az Egyesült Államokba, de Kanada például négy hajóját is a katasztrófa sújtotta övezetbe küldte. A mostani kérés nyomán a NATO várhatóan gyorsreagálású erejének néhány tengeri szállítóegységét mozgósítja.
Az Európai Bizottság is helyzetjelentést adott arról, mely EU-tagországok milyen típusú segítséget küldtek vagy jeleztek Washingtonnak. Brüsszel egyúttal méltatta azt a széles együttműködést, amelyet az uniós országok tanúsítottak az amerikai kérés nyomán.
Magyarország e szerint a lista szerint három mentőcsoport részvételét jelezte, köztük egy 9 fős, különleges feladatok ellátásra képes csoportét. Ugyancsak magyar részről ötezer dollárnyi jelképes támogatást is összegyűjtöttek az amerikai áldozatok javára. A NATO - ugyancsak az Egyesült Államok javaslatára - várhatóan két csúcstalálkozót tart a következő három évben, egyet jövőre, egyet pedig 2008 első felében. Ezeken minden bizonnyal szóba kerül a szövetség szerepe katasztrófahelyzetekben.
Bush több NATO-segítséget kér a katasztrófához
Utolsó frissítés:
Az Egyesült Államok azt kérte a NATO-tól, vizsgálja meg, tud-e a jelenleginél nagyobb szerepet játszani a Katrina hurrikán pusztításait követően útnak indított európai humanitárius segélyek eljuttatásában - közölte egy szövetségi illetékes Brüsszelben.