Második napja obstruálja az ellenzék a szlovák parlament munkáját: hétfőn a másfél száz tagú törvényhozásból mindössze 73, kedden pedig már csak 72 képviselő volt jelen a teremben. Ezért a házelnök sem az őszi ülésszakot, sem a következő, rendkívüli ülést nem tudta megnyitni, ami a régen kisebbségben kormányzó kabinet eddigi legmélyebb válságának jeleit és az idő előtti választások elkerülhetetlenségét hozza felszínre.
A helyzet azóta van elmérgesedőben, hogy zavaros pénzügyi tranzakciói miatt leváltották a gazdasági tárca éléről Pavol Ruskót, a négypárti kormánykoalíció liberális pártjának, az Új Polgári Szövetségnek (ANO) az elnökét, az időközben pártszakadást elszenvedő ANO-t pedig kizárták a koalícióból. Az ANO "szakadár platformját" azonban - kormányhűsége okán - a három koalíciós partnerpárt és a kormányfő továbbra is megfelelő partnernek tekinti. Az azóta ellenzékbe vonult Rusko-féle ANO maradéka vasárnap kizárta a pártból a "szakadár platform" tagjait, köztük Frantisek Tóth kulturális és Rudolf Zajac egészségügyi minisztert, valamint Jirko Malcháreket, akit Mikulás Dzurinda kormányfő a Rusko után megüresedett gazdasági tárca élére javasol. A kizártak között van a kulturális miniszteri székből tavasszal önként távozott Rudolf Chmel, a magyar-szlovák kulturális kapcsolatok ismert kutatója, az egykori budapesti nagykövet is.
Miután a Ruskóval megerősödött ellenzék megmutatta hétfői és keddi obstrukciójával, hogy "ki az úr a parlamentben", a pártok - kormánypártok, ellenzékiek és parlamenten kívüliek egyaránt - rendre kardoskodni kezdtek az idő előtti választások mellett. Elsőként a kormányhoz tartozó Magyar Koalíció Pártjának (MKP) alelnöke, Bugár Béla, a parlament elnöke, majd Pavol Hrusovsky házelnök tette le a garast az idő előtti választások mellett. "Ez az egyetlen felelős kivezető út" - mondta a kereszténydemokrata (KDH) házelnök, kíméletlen szavakkal illetve a belpolitikai válságra vezető "ANO-máliákért" felelős Pavol Ruskót.
Azonnal hallatta a hangját a magyarellenes kirohanásairól ismert zsolnai polgármester, Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke, akinek pártja egy új választás nyomán talán ismét beülhetne a parlamentbe. Készülődik a legnagyobb ellenzéki erő, a SMER (Irány) Szociáldemokrácia vezetője, Robert Fico, aki parlamenti fejlemények után egyre reálisabb közelségben érzi, hogy a szlovák vasút és a pozsonyi repülőtér privatizálása már az ő kormányzása alatt mehet végbe. A szintén ellenzéki Vladimír Meciar és a kommunisták is idő előtti választásokat sürgetnek. Egyedül a Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) nem mondott kedd délig határozott vélemény. Mindenesetre máris elmondható: régen volt ilyen nagy és ellentmondásos "konszenzus" a szlovák politikában, mint most.