Németország miatt aggódik az EU

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Gyors kormányalakításra sürgette a német politikai erőket hétfőn José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke, egyben arra is utalva, hogy enélkül nehéz lesz döntéseket hozni számos fontos uniós kérdésben.

Európának dinamikus Németországra van szüksége ahhoz, hogy maga is gyorsan fejlődhessen - szögezte le Barroso. "Remélem, hogy Németországban a lehető leghamarabb feláll majd egy stabil kormány. S az Európai Bizottság nevében arra sürgetem a német vezetőket, hogy minél előbb találjanak stabil megoldást" - mondta. Szóvivője pedig mindezt azzal egészítette ki: a gyors kormányalakításra már csak azért is szükség lenne, hogy sikerüljön lezárni az év végéig az elmúlt hónapok egyik legnagyobb uniós vitáját, a költségvetési keretterv ügyét. De emellett - mint jelezte - más témákban, így a horvát és a török csatlakozási tárgyalások megkezdésének ügyében és az EU-alkotmány kérdéskörében is szükséges a német közreműködés.

Brüsszelben hatalmas érdeklődés övezte a vasárnapi német parlamenti választásokat, s a szoros eredmény, az, hogy egyik pártszövetségnek sincs abszolút többsége, sok EU-illetékesben aggodalmakat keltett. Emiatt ugyanis hetekre, vagy akár hónapokra is megbénulhat a német döntéshozatal, márpedig az Európa Unió maga is számtalan problémával küzd, s az előrelépéshez, a válságból való kilábaláshoz, a gazdasági reformok elmélyítéséhez elengedhetetlen lenne az EU legnagyobb gazdasági hatalmának számító Németország támogatása.

A helyzetet jellemzi, hogy miközben az EU soros, brit elnöksége október végén nem hivatalos csúcstalálkozót rendez a szervezet gazdasági és politikai reformjáról, a vitás kérdések megoldási lehetőségeiről, egyelőre nem csak az tisztázatlan, vajon változhat-e ezekben a témákban a német álláspont, de még az is, hogy ki fogja képviselni Berlint ezen a csúcsértekezleten.