Saron Jeruzsálem és a ciszjordániai zsidó telep összekötését ígéri

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Határozott céljának mondta Ariel Saron izraeli miniszterelnök vasárnap New Yorkban, hogy a legnagyobb ciszjordániai zsidó telepet, Maale Adumímot összekösse Jeruzsálemmel.

"Biztosíthatom önöket, hogy területi folytonosság lesz Jeruzsálem és Maale Adumím között - jelentette ki a kormányfő az egyesült államokbeli zsidó közösség vezetői előtt mondott beszédében, amelyből részleteket közölt az izraeli rádió. Véleménye szerint a kelet-nyugati "területi folytonosság" nem akadálya a Ciszjordánia északi és déli része közötti területi folytonosságnak.

"Vannak különböző eszközök a Szamaria (Észak-Ciszjordánia) és Júdea (Dél-Ciszjordánia) közötti folytonosság fenntartására akkor is, ha Maale Adumímot hozzákapcsoljuk Jeruzsálemhez" - mondta Saron, olyan alagút-. illetve hídépítési tervekre utalva, amelyek lehetővé tennék a palesztinok közlekedését a terület két része között anélkül, hogy izraeli ellenőrző pontoknál meg kellene állniuk.

E tervek ellenére Izrael egyelőre azt ígérte az Egyesült Államoknak, hogy befagyasztja a Maale Adumím és Jeruzsálem közötti nagyszabású építkezéseket. Ehud Olmert miniszterelnök-helyettes mindamellett azt hangoztatta szeptember elején, hogy végül megvalósul majd a terv, amelynek értelmében (az 1967-ben elfoglalt, majd bekebelezett) Kelet-Jeruzsálem zsidó lakónegyedei egybeépülnek a tőle mintegy tíz kilométerre lévő, 28 ezer lakosú Maale Adumímnmal.

A szóban forgó területen mintegy 3500 lakóegység épülne e terv keretében, amelyet élesen elítélnek a palesztinok, mivel az gyakorlatilag kettévágná Ciszjordániát, problematikussá téve a független palesztin állam létrejöttét. A gázai övezeti zsidó telepek és négy ciszjordániai kolónia több mint nyolcezer lakójának kitelepítése után Maale Adumím kérdése nagy politikai viták és egymásra licitálások tárgya lett a kormányt vezető jobboldali Likud tömbön belül.