Mohamed el-Baradei, a NAÜ főigazgatója ezt Bécsben jelentette ki újságíróknak. A főigazgató emlékeztetett arra, hogy Észak-Korea 2003 januárja óta nem engedett a területére nemzetközi atomellenőröket, miután 2002 végén felmondta részvételét a nukleáris fegyverek elterjedését célzó atomsorompó-szerződésben.
Az ismét meginduló nemzetközi ellenőrzés átfogó jellegű lesz. El-Baradei szerint a Phenjan képviselőivel Pekingben elért megállapodás megerősíti azt az álláspontot, hogy a konfliktusokat meg lehet oldani, ha az érintett felek kitartanak a közvetlen tárgyalások módszere mellett.
Iránnal kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy a Teherán atomprogramjának az ügyében érintett felek is a tárgyalóasztalhoz való visszatérés érdekében fognak munkálkodni. - Átfogó megállapodást csak a tárgyalóasztalnál lehet elérni, ahogyan Észak-Korea példája is mutatja - emelte ki el-Baradei.
A NAÜ nagyobb átláthatóságot követel az iráni atomprogrammal kapcsolatban, beleértve bizonyos létesítményekhez és dokumentumokhoz való hozzáférést, illetve személyekkel történő kapcsolatfelvételt. A NAÜ-vezér hangsúlyozta, hogy erre "az iráni atomprogram jellegének a megértéséhez" van szükség. A NAÜ egyelőre nem tudja kinyilvánítani, hogy Irán nukleáris területen folytatott minden tevékenységét bejelentette, ezért újabb bizalomerősítő intézkedésekre van szükség.