Erőszakba fulladt Bakuban az ellenzék tüntetése

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több tucat ellenzéki tüntetőt vert meg és vett őrizetbe vasárnap a rendőrség Azerbajdzsán fővárosának központjában, ahol engedély nélkül gyűltek össze az Azadlig (Szabadság) nevű ellenzéki párttömb szimpatizánsai, hogy Ilham Aliyev államfő lemondását és szabad választásokat követeljenek.

Helyszíni beszámolók szerint Isa Gambart, a Muzulmán Demokrata Párt (Musavat) vezetőjét alig tudták kimenekíteni a hívei: a politikust szállító autó üvegeit betörték a rendőrök, de a járműnek sikerült elhajtania.

A szervezők becslése szerint mintegy 500 ellenzéki vonult fel Baku belvárosában: narancssárga pólóban, kezében vörös szegfűvel "Szabad választásokat!" és "Szabadságot!" jelszót skandált a tömeg. Több utcában gyülekeztek és a Május 28. térre igyekeztek, ahol ismertetni kívánták követeléseiket. A teret körülvevő mintegy 200 rohamrendőr azonban megakadályozta a tüntetőket a tér elfoglalásában, gumibottal ütlegelte és távolabb szorította őket.

A 2003. októberi elnökválasztást követő ellenzéki tüntetések óta először fordul elő, hogy dacolva a hatósági tiltással az ellenzék megtartja a nem engedélyezett tüntetést. Ramil Usubov belügyminiszter azonban már a hét közepén figyelmeztette az ellenzéket, hogy a hatóságok nem tűrik el a nem engedélyezett demonstrációkat.

A november 6-ra kiírt parlamenti választások közeledtével mind feszültebbé válik a helyzet a volt szovjet köztársaságban. Az ellenzék tiltakozó gyűlései már szinte heti rendszerességűvé váltak. A résztvevők azt követelik, hogy a parlamenti választások valóban szabadok és tisztességesek legyenek, illetve mondjon le a 2003-ban - az ellenzék szerint csalással - megválasztott Aliyev elnök.

A tüntetők egyre gyakrabban szólítanak fel az ukrajnai és grúziai "színes forradalmakhoz" hasonló népfelkelésre is, s elemzők nem zárják ki annak lehetőségét, hogy a kőolajban gazdag országban valóban véget vet a népi elégedetlenség a Heydar-dinasztia több mint harminc éves uralmának.

A 2003-as elnökválasztáson Isa Gambar a második helyen végzett Aliyev mögött, s a mostani, novemberi parlamenti választásokon képviselőjelöltként indul. Az Azadlig a három vezető jobboldali párt - a Musavat, a Népi Front és a Demokrata Párt - tömörülése, amely a legélesebben bírálja a hatalmat.