Őrizetbe vették az Irakban megölt amerikai katona édesanyját

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A washingtoni rendőrség a Fehér Háznál 370 tüntetőt vett átmenetileg őrizetbe, köztük Cindy Sheehant, aki a nyáron az iraki háború elleni egyesült államokbeli tiltakozó mozgalom vezéralakja lett - írta kedden a The Washington Post.

A 48 éves nőt - egy Irakban tavaly elesett amerikai katona anyját, aki augusztusban több héten át táborozott George amerikai elnök texasi birtoka előtt - és tüntető társait azután vették őrizetbe hétfőn, hogy a Fehér Ház előtt, a Pennsylvania sugárúton letelepedtek a járdára és háromszori rendőri fölszólításra sem távoztak onnan.

A rendőrök az őrizetbe vételt Cindy Sheehannel kezdték és csoportokban, csaknem öt órán át szállították el a őket buszokon és rendőrautókban, hogy elkerüljék a torlódást. A késő esti órákban is folyt a papírmunka és az ujjlenyomatvétel az anacostiai őrsön a lap szerint.

A szóban forgó tiltakozók a szombati több tízezres washingtoni háborúellenes tüntetésen vettek részt, de továbbra is Washingtonban maradtak és hétfőn a Fehér Házhoz vonultak, hogy tiltakozólevelet juttassanak el Bush elnöknek az Irakban elesett amerikai katonák és az erőszak során meghalt iraki civilek névsorával.

Az őrizetbe vett személyeket engedély nélküli tüntetéssel vádolják, amiért 50 dolláros pénzbírságot szabnak ki rájuk, kevesebbet, mint tiltott parkolásért. A büntetést postán is kifizethetik, vagy pedig megtámadhatják bírósági úton.

A szombati sok tízezres tüntetés volt a legnagyobb megmozdulás az iraki háború ellen 2003 tavasza óta. A Gallup által végzett e heti felmérés szerint az amerikaiak 59 százaléka véli úgy, hogy az iraki háború tévedés volt, míg 63 százalékuk kívánja, hogy a mintegy 140 ezer katonát vonják ki az arab országból.

A Katrina és a Rita hurrikán miatt azonban az amerikai sajtó, különösen a meglehetősen egy témára összpontosító hírtelevíziók nem sok figyelmet szenteltek a megmozdulásnak. A The Washington Post az őrizetbe vételekről a washingtoni városi hírek rovatában, a Metróban számolt be.

A konzervatív The Washington Times keddi számában azon gúnyolódik, hogy Cindy bizonyára féltékeny Katrinára vagy Ritára, mivel elvonták a figyelmet róla és kiszorították a címlapokról.

A tüntetők érveire adott válasznak is felfogható Richard Myers tábornoknak, a vezérkari főnökök egyesített bizottsága e hét végén távozó elnökének az a hétfői nyilatkozata, amely szerint az iraki felkelők legyőzése legalább olyan fontos az Egyesült Államok számára, mint 60 évvel korábban a második világháború megnyerése.

Myers úgy ítélte meg, hogy "ha a terrorizmus győzne Irakban, a következő szeptember 11, (a következő terrortámadás) hamarosan itt settenkedne a sarkon túl".