A kiszivárogtatások szerint a problémát továbbra is Ausztria okozza. A bécsi vezetés azt követeli, hogy a tárgyalási keret (ami a megbeszélések módozatait és céljait tisztázná) a teljes jogú tagság mellett kínáljon fel egy ennél szűkebb alternatívát, például a "privilegizált partnerség" lehetőségét, amit viszont Törökország jó előre határozottan elutasított. Bécs emellett a horvát EU-csatlakozási tárgyalások mielőbbi megindítását is sürgeti: ezeknek már márciusban meg kellett volna kezdődniük, de az EU az utolsó pillanatban visszalépett, mondván, hogy Zágráb nem működik együtt teljes körűen a jugoszláviai háborús bűnöket vizsgáló hágai Nemzetközi Törvényszékkel.
A brit bejelentés szerint a diplomáciai egyeztetések a következő napokban is folytatódnak, de a döntéshez immár külügyminiszteri szintű tanácskozásra van szükség. Mivel pedig a 25 tagállam diplomáciájának vezetői a jövő hétfőn amúgy is összeültek volna Luxemburgban a szokásos havi megbeszélésükre (s egyben a török csatlakozási tárgyalások ünnepélyes beindítására), a britek szerint a külügyminisztereknek ez elé időzítve, már vasárnap este találkozniuk kell.
EU-diplomaták szerint a többi 24 tagország kész lett volna elfogadni a kidolgozott tárgyalási keretet, de az osztrákok lényegi változtatásokat kértek. Márpedig a britek - akik a török EU-csatlakozás legfőbb támogatói közé tartoznak - leszögezték: a tárgyalások végcéljával kapcsolatos, heves viták után a tavaly decemberi EU-csúcson kialakított egyezség (azaz hogy a cél a török csatlakozás) bármiféle megváltoztatása gyakorlatilag elképzelhetetlen.