London belvárosában egy ideje reneszánszukat élik az előkelő klubok. Fiatal arisztokraták, akik nemrég még nagy ívben elkerülték az előkelő, de általuk porosnak tartott White´s, Boodle´s, vagy Brooks´s klubot, ma már ismét sorban állnak, hogy felvételt nyerhessenek. Akárcsak két évtizeddel ezelőtt Károly herceg, brit trónörökös tette, úgy a hírek szerint nemrég annak idősebb fia, Vilmos is tagságért folyamodott London legexkluzívabb klubjába, az 1693-ban alapított White´s klubba.
Negyedszázada úgy tűnt, hogy a klubok végleg kimúlnak, de a konzervatív Margaret Thatcher asszony miniszterelnöksége alatt új életre keltek. Reklámra nincs szükségük. Régen az apák már születésükkor bejelentették fiaikat, de ma is hosszú a felvételre várakozók névsora. A klubokat, amelyekben jól lehet étkezni, inni és szükség esetén éjszakázni is, Tom Stacey író a BBC-nek nyilatkozva "menedékhelynek" nevezte. Ott az ember olyanokkal tölti idejét, akikkel együtt nőtt fel, akikkel együtt járt iskolába, és akik "ugyanazt a nyelvet beszélik". Ezért igazán szívesen fizetik ki az évi több mint 300 ezer forintnak megfelelő tagdíjat, például a White´s klub esetében.
A klubtagok maguk között vannak, a megkívánt módon öltözötten (Stacey szerint a pulóver tabu), és nem beszélnek gazdasági kérdésekről. A felvételért folyamodónak legkevesebb két klubtag ajánlására és türelemre van szüksége. Jelentkezők - mint például Vilmos herceg is - akár nyolc-tíz évig is várakozhatnak, sőt a "kigolyózás" szégyene is érheti őket. A XIX. században a titkos szavazáskor a jelentkező személye iránti bizalmatlanság jeleként fekete labdát dobtak egy kosárba.
Sok klubban nők - akárcsak azelőtt - a legjobb esetben csak vendégek, vagy másodosztályú tagok lehetnek, s ezen a hátrányos megkülönböztetést tiltó törvények csak annyit változtattak, hogy ma már nem lehet teljesen kitiltani a hölgyeket a klubokból. "Száz éve a férfi klubok egyikébe sem engedtek be nőket, most azonban rémisztően sok klub vesz fel női tagokat is" - panaszkodott nemrég Conrad Winter, az 1819-ben alapított, nagy hagyományú Traveller´s Club ügyvezetője a Financial Times tudósítójának. A klub - amelynek azok lehetnek tagjai, akik legalább egyszer már 500 mérföldnél távolabb jártak Londontól -, a jövőben sem akar tagjai sorába nőket felvenni.
A konzervatív londoni Carlton klubban, amelybe a hagyomány szerint minden hivatalától megvált miniszterelnököt felvesznek, szintén hosszú időn át tabuknak számítottak a nők. Amikor azonban a "Vaslady", Margaret Thatcher 1990-ben elhagyta a Downing Streetet, a klub tipikusan angol módon oldotta meg a problémát: "egyszerűen férfinak nyilvánította őt" - jegyezte meg valaki tréfásan.
London: reneszánszukat élik a férfiklubok
Utolsó frissítés:
Újra divatba jönnek a londoni klubok, amelyekbe nőt hagyományosan nem bocsátanak be, s ahol a törzstag egy bőrfotelben halkan horkolva bóbiskolhat, fején a The Times című lap gondosan kivasalt példányával.