A vezető baloldali londoni napilap a brit belső elhárítás (MI5) egy titkos listájához jutott hozzá; ezen 8 ország mintegy 360 olyan magáncége, egyeteme, illetve kormányszerve szerepel, amely a titkosszolgálat szerint tömegpusztító fegyverek technológiájának megszerzésére törekszik, illetve ilyen technológiához már hozzá is jutott. Rajta van a listán Pakisztán londoni diplomáciai képviselete, valamint iráni, pakisztáni, indiai, izraeli, szíriai és egyiptomi intézmények is.
Az MI5 figyelmeztetése szerint azonban elsősorban az Egyesült Arab Emírségekben működő fedőcégek a tömegpusztító fegyverekhez szükséges berendezések térségi elosztói.
A The Guardian szerint a „Fegyverkezési szempontból aggályos vállalatok és intézmények" címet viselő lista összeállításával az MI5 célja annak megakadályozása volt, hogy brit cégek akár véletlenül titkos tömegpusztító fegyverfejlesztési programokban részes szervezeteknek exportáljanak „érzékeny" technológiákat vagy tudást. A lista a rajta szereplő cégek és intézmények nagy száma ellenére a dokumentum szerint „nem kimerítő" - áll a brit napilapban.
A The Guardian által látott 17 oldalas névsorban egyebek mellett 95 pakisztáni, 114 iráni, 11 izraeli és 73 indiai szervezet szerepel, közöttük vegyi és gyógyszeripari cégek, valamint egyetemek, amelyek a brit titkosszolgálat szerint nukleáris, vegyi, biológiai vagy rakétatechnológia beszerzésén dolgoznak.
A dokumentum a lap szerint „vet némi fényt Egyiptom és Szíria nukleáris ambícióira is”. A listán szerepel egy egyiptomi magáncég, amely atomfegyver-gyártásban használatos technológiát szerzett be, és az MI5 ugyanezt rója fel a szíriai állami atomenergia-bizottságnak is.
A brit titkosszolgálat listáján az egyetlen diplomáciai intézmény Pakisztán londoni képviselete, amely az MI5 szerint részt vállalt az ázsiai ország nukleáris programjában. Ezt a képviselt helyettes vezetője "abszolút képtelenségnek" nevezte.
A The Guardian kommentárja szerint a kiszivárgott lista hosszúsága arra utal, hogy „a fegyverkereskedelmi szupermarket" nagyobb, mint azt korábban nyilvánosan sejtették.
Több mint 300 ázsiai cég akar atomfegyver-technológiát szerezni
Utolsó frissítés:
A brit hírszerzés kiszivárgott adatai szerint több mint 300 közel-keleti és ázsiai cég, illetve szervezet dolgozik atom- és egyéb tömegpusztító fegyverek gyártáshoz szükséges technológia beszerzésén - írta a The Guardian.