Megfigyelik a magyar telepeket |
Az eddig végzett vizsgálatok egyelőre nem igazolták a madárinfluenza vírust a Romániában elhullott állatokban, és emberi megbetegedéseket sem regisztráltak - mondta az országos tiszti főorvos Budapesten háttérbeszélgetésen. Bujdosó László hozzátette: mindezek ismeretében Magyarországon az influenza bizottság nem rendelt el humánegészségügyi teendőket. Süth Miklós főállatorvos bejelentette, a negatív eredménytől függetlenül tovább folynak a magyar megfigyelések, december 31-ig 11 ezer szárnyast vizsgálnak meg. Nálubnk 1.860 olyan állattartó telep van, amelyben ezernél több szárnyast tartanak. Ezeket a telepeket szigorúan ellenőrzik, és ha bármilyen probléma adódik, jelenteniük kell a hatósági állatorvosnak. |
A szakember szerint először annak kell a végére járni, hogy valóban a kórokozó ázsiai típusa jelent-e meg a két országban, majd azt is bizonyítani kell, hogy a vírust vándormadarak juttatták el Törökországba és Romániába.
Angot szerint mindkét ország egészségügyi hatóságai helyesen cselekedtek, amikor levágatták a fertőződött állatállományt és más óvintézkedéseket is hoztak a ragály felszámolására. Az igazgatóhelyettes úgy vélte, hogy az Európai Unióba igyekvő két ország saját érdeke is, hogy megmutassa: gyorsan cselekszik.
Angot utalt arra, hogy madárinfluenza vírustörzsei nagyban különböznek egymástól, így például augusztusban a finnországi sirályok megbetegedéseiről kiderült, hogy azokat a H13 típusú vírus okozta, amely kevésbé veszélyes, mint a H5-ös törzs.