A negyvenezret is elérheti a halottak száma

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Negyvennyolc órával a dél-ázsiai földrengés után hétfő hajnalra tovább növekedett a halálos áldozatok száma Pakisztánban.

Az országában több mint negyvenezer ember vesztette életét a szombati földrengés következtében - közölte a pakisztáni elnök szóvivője, Saukat Szultan vezérőrnagy hétfőn. Közülük mintegy húszezren Kasmír tartományban estek áldozatul a természeti csapásnak. Ugyancsak meghaladja a negyvenezret a sebesültek száma.

7,7-es erősségű

A legfrissebb amerikai adatok alapján a Richter-skála szerint 7,7-es erősségű földrengés szombaton, helyi idő szerint reggel 8 óra 50 perckor (közép-európai idő szerint 5.50-kor) következett be, epicentruma Iszlámábádtól mintegy 95 kilométerre észak-északkeletre, fészke tíz kilométeres mélységben volt. Korábban a Richter-skála szerinti 7,6 erősségűnek határozták meg az elsősorban Dél-Ázsiát megrázó földmozgást.

Becslések szerint a térségben emberek milliói váltak hajléktalanná. A hatóságok szerint égetően szükség van élelmiszerre, ivóvízre, gyógyszerekre, illetve kötszerekre, továbbá sátrakra és takarókra. Pervez Musarraf pakisztáni elnök ismét segélyszállítmányokat kért a nemzetközi közösségtől.

A legnagyobb rombolást Kasmír pakisztáni ellenőrzésű részén okozta a pusztító erejű földrengés: a tartományban csaknem húszezer halottat és mintegy negyvenezer sebesültet számoltak össze. Kasmír tartománnyal és közigazgatási székhelyével, a 125 ezer lakosú Muzzafarábáddal gyakorlatilag megszűnt minden összeköttetés. A pakisztáni Kasmír 2,4 milliós lakosságának több mint felét súlyosan érintette az elemi csapás.

Pervez Musarraf államfő vasárnap nemzeti tragédiáról beszélt, amit szóvivője később azzal toldott meg, hogy az ország történetében még soha nem volt ilyen méretű katasztrófa. A dél-ázsiai országban háromnapos nemzeti gyászt hirdettek.

Kasmír indiai részéből több mint 600 halottat és ezer sebesültet jelentettek. A halottak között van 54 indiai katona is, akik egy összeomlott határőrposzt romjai alatt lelték halálukat a tűzszüneti vonalon. Afganisztánban három gyerek életét követelte a természeti csapás.

© AP
A katasztrófa segélyfelajánlási és segítségnyújtási hullámot indított el az egész világon, folyamatosan érkeznek az orvoscsoportok és a mentőegységek a pakisztáni fővárosba.

Az Egyesült Államok, Japán, Thaiföld, Németország, Nagy-Britannia, Csehország és Ausztrália kormánya az elsők között ajánlotta fel támogatását, összesen 2,46 millió dolláros segély formájában. Az Egyesült Államok nyolc helikoptert is küldött a mentési munkálatok támogatására.

Az Európai Unió gyorssegélyként 3,6 millió dollárt szabadított fel, Kína 6,2 millió dollárt ígért. Dánia 10 millió koronát (1,34 millió eurót) ajánlott fel a mentési munkálatok finanszírozására: az összeg felét a nemzetközi vöröskeresztnek, másik felét az ENSZ-nek utalják át. Az Ázsiai Fejlesztési Bank 10 millió dollárt csoportosít át sürgős segélyezésre.

Keresőkutyás mentőegységeket küldött Iszlámábádba Nagy-Britannia, Kína, Japán, Svájc, Csehország, Törökország, Franciaország, Németország és Svájc. Az ENSZ három segélyközpontot létesített Iszlámábádban és a letarolt Muzzafarábádban, hogy felmérjék a szükségleteket és összehangolják a segélyezést a földrengés sújtotta térségben.

Magyarországról az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Baptista Szeretetszolgálat és a Magyar Speciális Mentők, valamint a Főnix Speciális Mentők küldenek keresőkutyás kutató-mentő csoportokat a pakisztáni földrengés helyszínére.