Amnesty: Szudánban fiatalkorúakat is halállal büntethetnek

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Október 10-e a halálbüntetés elleni harc világnapja. Az Amnesty International ebből az alkalomból figyelmeztet, sok helyütt még érvényben van az élet elvételével való büntetés.

Az idei világnap eseménysorozatának középpontjában Afrika áll, ahol napjainkban a kontinens számos, komoly emberijogi problémája ellenére e téren pozitív elmozdulás történik - hangsúlyozza az Amnesty International (AI). A legtöbb afrikai országban már nem alkalmazzák ezt az embertelen büntetést: 53 államból 13-ban megszüntették, 20-ban pedig felfüggesztik a végrehajtását.

Az AI közleményében üdvözli az afrikai erőfeszítéseket, köztük a legújabb örvendetes lépéseket Libériában és Szenegálban. Kiemeli a nigériai elnök, Olusegun Obasanjo által kezdeményezett bizottság vizsgálatát is, amelynek ajánlása szerint mindaddig föl kell függeszteni a halálbüntetések végrehajtását, míg az igazságszolgáltatás nem tudja garantálni a kifogástalan és korrekt tárgyalást.

Ám felhívják a figyelmet, hogy csupán Kongóban 200 embert végeztek ki 1997 óta, köztük gyermekeket is: 1999-ben ugyan végrehajtási moratóriumot léptettek életbe, 2002-ben azonban felfüggesztették azt. Az újabb negatív fejlemények közt szerepel, hogy 2005 júliusában Szudán ideiglenes szabályozást fogadott el, s eszerint akár gyermekeket, fiatalkorú bűnözőket is halálra lehet ítélni.

Az AI a mai nap folyamán a halálbüntetés eltörlését szorgalmazó petíciót adnak át az afrikai államfőknek, amelyhez a világnap szervezője, a 38 emberi jogi, és egyéb szervezetet, köztük az Amnesty Internationalt is egyesítő WCADP (Világkoalíció a halálbüntetés ellen) a világ minden táján gyűjtött aláírásokat.