Az agrárkérdésekben is felelős brit környezetvédelmi,élelmezési és vidékügyi minisztérium (DEFRA) állatvírustani laboratóriumába csütörtökön érkezett egy kacsatetem, amelyet a romániai Duna-delta vidékén gyűjtöttek be.
A Londontól délre, Weybridge-ben működő tudományos intézet még szombat reggel is azt közölte, hogy a hivatalos vizsgálati eredmények hétfőn lesznek meg, de miután román részről elhangzott a H5N1 vírus azonosításáról szóló bejelentés, a laboratórium megerősítette a kórokozó izolálását a vizsgálati mintában.
A DEFRA szóvivője mindazonáltal Londonban azt mondta, további vizsgálatra van szükség annak kiderítésére, hogy a romániai mintában kimutatott vírus pontosan honnan ered, és milyen mértékben hasonlít a Törökországban is fellelt madárinfluenza-törzshöz.
A brit kormány bejelentette, hogy összesen 15 millió dózist rendelt a H5N1 vírus elleni leghatékonyabb szernek tekintett Tamiflu gyógykészítményből, de határozottan óvta a lakosságot a pániktól, mondván, továbbra is kizárólag állat-, nem pedig humánegészségügyi problémáról van szó.
Londonban közölt kutatási eredmények eközben valamelyest megkérdőjelezték a Tamiflu hatékonyságát: a Nature című, Londonban szerkesztett nemzetközi tudományos magazin jelentése szerint japán kutatók olyan madárinfluenza-vírust találtak, amely részlegesen ellenáll a svájci készítménynek.
A tanulmány szerzője, Kavaoka Josihiro, a tokiói és a wisconsini egyetem víruskutató professzora szerint az ellenálló kórokozót egy vietnami beteg szervezetében mutatták ki. A vizsgálati alany nagy dózisú Tamiflu-kezelésben részesült, és meggyógyult, de a japán kutatók a páciens felépülése után, az általa szolgáltatott mintában találtak néhány olyan H5N1 vírust, amely részben ellenállónak bizonyult a svájci készítménnyel szemben.
A kutató szerint ez nem meglepő, de jelzi, hogy a világ esetleg túlzott mértékben épít erre az egy gyógyszerre, és nem ártana, ha párhuzamosan más vírusellenes szerek készletezése is megkezdődne.