A Siemens és a Volvo is megkente Szaddámot

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szaddám Huszein iraki exelnök rezsimje 1,8 milliárd dollárral rövidítette meg az Olajat élelmiszerért programot mintegy 60 ország több mint kétezer külföldi cége, köztük vezető európai vállalatok korrumpálásával. Magyar szereplők is felbukkannak a jelentésben.

Paul Volcker. Kínos kenés
© AP
Mindezt az ENSZ megbízásából a botrányt kivizsgáló független bizottság csütörtökön állapítja meg a New Yorkban közzétett zárójelentésében. Az ENSZ 1996-tól 2003-ig működtette fennállásának legnagyobb humanitárius programját, amely a bagdadi rezsimet sújtó büntetőszankciók következtében ínséget szenvedő iraki lakosság helyzetének enyhítésére szolgált. Irak az ENSZ felügyeletével korlátozott mennyiségben kőolajat adhatott el, és a bevételből élelmiszert és gyógyszert importálhatott. A rezsim maga választhatta ki a közvetítő üzleti partnereket, és általában olyan országból való céget részesített előnyben, amelynek kormánya a szankciók megszüntetése mellett foglalt állást.

A 64 milliárd dolláros programban részt vevő külföldi cégek közül csaknem minden második, szám szerint mintegy 2400 fizetett titokban kenőpénzt az iraki hatóságok jutányos olajeladási megbízásaiért, s az így húzott sápokból Szaddám Huszein klikkje 1,8 milliárd dollár illegális jövedelemre tett szert.

A Paul Volcker amerikai jegybanki exelnök bankár vezette vizsgálóbizottság megállapította, hogy a legtöbb csaló vállalat orosz és francia volt, és meg is nevezi a botrányba keveredett cégeket és személyeket. Közvetlenül vagy közvetve kenőpénzt fizetett az iraki rezsimnek egyebek között a Paribas, a DaimlerChrysler, a Siemens és a Volvo. A jelentés azonban nyitva hagyja, hogy melyek azok a cégek, amelyek szándékosan fizettek titokban felárat, és melyek azok, amelyek esetében a felelősség a közvetítő ügynököt terheli, és a vállalat alkalmasint még csak nem is tudott a kenőpénzről.

A bagdadi rezsim a csúszópénzeken kívül további 11 milliárd dolláros illegális bevételre tett szert azzal, hogy az exportra engedélyezett kereten kívül jelentős mennyiségű kőolajat csempészett ki az országból.

A nagyszabású, 35 millió dolláros költségvetésű vizsgálat során száz könyvviteli és egyéb szakértő aktahegyeket fésült át különféle országokban. A bizottság korábbi négy jelentésében elmarasztalta Kofi Annan ENSZ-főtitkárt és a Biztonsági Tanácsot is azért, amiért nem gyakoroltak kellő ellenőrzést a program felett. A program korábbi vezetőjét, Benon Sevant azzal vádolta, hogy 147 ezer dollár vesztegetési pénzt zsebelt be.

A Volcker-jelentésnek az iraki állami olajértékesítő hatósággal (SOMO) szerződő külföldi cégekről készült összefoglaló táblázatában szerepel a Moltrade-Mineralimpex is egymillió hordóra szóló 17 és félmillió dolláros szerződéssel, de a dokumentum szerint a magyar vállalat felárat nem fizetett.

Iraki olajutalványt kapott – az ENSZ honlapján közzétett jelentés szerint – Király B. Izabella, illetve az általa vezetett Magyar Érdek Pártja. A Király B. Izabella, mint kedvezményezett nevére szóló kiutalás egymillió hordóra, a párt, mint kedvezményezett nevére szóló utalvány pedig 3,7 millió hordóra szólt, de a táblázat szerint csak az utóbbi egy részét értékesítették, 1,1 millió hordót a Rompetrol román cég révén.