Bugár az MKP lejáratásával gyanúsítja a szlovák titkosszolgálatot

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke azt gyanítja, hogy a szlovák titkosszolgálat (SIS) azzal a szándékkal szivárogtat ki nem hiteles információkat, hogy a novemberben esedékes megyei és a jövő ősszel tartandó országos képviselőválasztások előtt gyöngítse a túlságosan erős szavazóbázissal bíró magyar politikai erőt.

Bugár Béla jelezte, hogy az MKP egyelőre csak feltételezésekre és következtetésekre hagyatkozik, de alaposan utánanéz a valóságnak. Ha a feltevés bebizonyosodik, akkor csak két lehetséges fejleményt tud elképzelni: vagy a titkosszolgálat vezérkarának kell mennie, vagy megbukik a kormány. Ugyanis ha a kabinet mégis eltűrné a feltételezett titkosszolgálati praktikákat, akkor az MKP kilép a koalícióból, amely nélküle nem lesz kormányképes. Bugár azonban nem feltételezi, hogy a pártját Mikulás Dzurinda kormányfő megrendelésére akarnák kompromittálni.

Az ügy azzal kezdődött, hogy miután megengedhetetlen pénzügyi botrányok miatt meneszteni kellett a kormány két miniszterét, az ellenzék és a sajtó kikezdte az MKP egyik emberét, a mezőgazdasági tárca vezetőjét, Simon Zsoltot. Azzal vádolják, hogy egy évekkel ezelőtt eladott magánfarmjára korábban jogtalanul kapott támogatást. Az önmagát elfogadható érvekkel védő Simon mögött Bugár is kiáll, de az MKP vezetésében nem mindenki osztja a Simont védelmező véleményt - ismerte el nyilvánosan Csáky Pál miniszterelnök-helyettes. 

Ezzel szemben a korrupció-ellenes hivatal volt vezetője, Jozef Sátek hétfőn a liberális SME hasábjain Simon tisztességét igazolandó ismertetett egy esetet, miszerint a miniszter egy ellene irányuló alaptalan feljelentés nyomán úgy tudott együttműködni a rendőrséggel, hogy ennek köszönhetően sikerült felszámolni egy milliárdos kárt okozó szervezett bűnügyet. Sátek nem titkolja: Simont és az MKP-t épp azok az időközben ellenzékbe szorult mohó politikusok támadják, akik annak idején a szlovák tőkésréteg létrehozásának fontosságát hirdető jelszavakkal kifosztották az országot, és a sajátjaik között osztották szét a százmilliárdos javakat, most meg ellenzékben, az elszegényedett tömegek nevében szószóló próféták szerepében tetszelegnek.

Bugár vasárnap elhangzott szavaira reagálva a titkosszolgálat hétfőn sajtóközleményben tagadta, hogy Simon Zsolt, vagy annak időközben - agrárdotációk okán - lemondott államtitkára ügyében valaha is vizsgálódott volna, jóllehet, az agrártámogatások ügyében sok esetben igen, de Simon Zsolt és az államtitkár esetében nem merült fel a bűnügy gyanúja.

Elemzők szerint az ügy azért dagad botránnyá, mert sokaknak nem tetszik, hogy a kormánykoalíció két szlovák pártja, a Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) képes a tartósan együttműködni magyar partnerével, minek köszönhetően a kisebbségben kormányzó kabinet nem bukik meg, és a türelmetlen, hataloméhes erők előtt ezért nem nyílik meg a kormányzás lehetősége. Hozzáteszik azonban: végső soron egyetlen szlovák politikai erőnek sem tetszik, hogy ellentétben velük, az MKP-t eddig elkerülték a korrupciós botrányok. Mint ahogy azt sem nézik jó szemmel, hogy a magyar pártnak tartós a támogatottsága, ami az adott erőviszonyok között a következő választások után is a magyarok kormányzati pozícióját valószínűsíti. Ezt mi sem bizonyítja fényesebben, mint az, hogy a november végén esedékes megyei képviselőválasztások végkifejlete érdekében - Pozsony megye kivételével - országszerte a legkülönfélébb szlovák koalíciók alakultak, amelyek nyíltan hirdetik, hogy a magyarok kiszorításának célját követve minden összeférhetetlenségüket készek félretenni.