Kiutasítások |
A belügyminisztérium döntése értelmében a rongálásban részt vállaló külföldi állampolgárokra kiutasítás vár - függetlenül attól, hogy az illető illegális vagy pedig ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező bevándorló. Nicolas Sarkozy belügyminiszter bejelentette: "szerdáig 120 külföldi állampolgárt talált bűnösnek a francia igazságszolgáltatás, akiknek haladéktalan kitoloncolására kértem fel a prefektusokat." A kiutasítottak száma biztosan nőni fog. A nagyszámú kényszerintézkedést a helyi emberi jogi szervezetek szerint nem csak törvénysértő, de provokatív is. Ezzel együtt a Nemzetgyűlésben tapssal fogadták a belügyminiszter szavait. A keményvonalas Sarkozyt bár továbbra is a könyörtelen határozottsággal azonosítják országszerte, egy a rendőrökhöz címzett átiratában felszólította őket, ne tegezzék a randalírozókat, ne önkényeskedjenek, ehelyett udvarias határozottságot kért. |
A lenyúlt tüntetés
A tüntetés eredeti szervezője ugyanis eredetileg a 2004-ben alapított Saint-Denis-i Erőszak Ellenes Egyesület (ACOLVP) elnöknője, a 33 éves Sénia Boucherrougui volt, bizonyíték erre, hogy az egyik legtekintélyesebb országos hetilap, a Le Nouvel Observateur eheti száma keretes írásban, Boucherrougui fényképével és őt megszólaltatva adott hírt a tervezett csendes tüntetésről. De a dolgok másképp alakultak. „Látva a szervezkedésünket, a polgármester egyszerűen fél óra eltéréssel rászervezett egy másik tüntetést, amelyet ugyancsak erőszakellenes megmozdulásnak keresztelt el, de a saját, politikai céljaira használja fel” – fakadt ki a hvg.hu tudósítóinak Sénia Boucherrougui. Tény, a megmozdulás szórólapjain a polgármester élesen bírálja a „külvárosi lakosokat nem tisztelő” kormányt, kijárási tilalom helyett szociális igazságot követelve, noha az ACOLVP tagjai szerint ők pártpolitikától mentes megmozdulást szerettek volna.
„A városi erőszakról, a rendőri túlkapásokról vagy akár a családi erőszakról legyen is szó, fellépünk ellene” – világosít fel a hvg.hu-t az elnök asszony, hogy voltaképpen milyen erőszak ellen jött létre az egyesületük. Állítja, a látszat ellenére Saint-Denisben nem rúghatnak labdába a nem kommunista civil szerveződések, és a kutya sem hallgatja meg őket, legyen szó a polgármesterről vagy a képviselőkről.
Tüntetők Saint-Denis-ben © hvg.hu |
Mások szerint a heves – önmagát függetlennek tartó – Boucherrougui azért szúrja a helyi polgármester szemét, mert tavaly Nicolas Sarkozy is fogadta hivatalában. Ennek némiképp ellentmond az, ahogy az elnöknő a politikusokról beszélt nekünk: „Teljesen mindegy, hogy jobb- vagy baloldaliak, nem hallgatják meg a civileket, pedig már régóta hangoztatjuk, hogy rettentő nagy baj van a külvárosokban, s ha nem tesznek valamit, előbb-utóbb robbanni fog a bomba. Hát most robbant.”Szerinte szinte semmit nem érnek a kormány által most hozott intézkedések, és nem sokat számítana az sem, ha pénzzel, támogatásokkal próbálnák oldani a feszültségeket. „Mit gondol, ki jön ide például tanárnak egy iskolába? Elárulom: többségében nem a tapasztalt, hanem a kezdő, esetleg kevésbé képzett tanárok, és az itt munkát vállaló rendőrök is képzetlenek, tapasztalatlanok, képtelenek megvédeni a lakosokat” – hangoztatja. Ő már csak tudja. Három éve, kisbabával a hasában a lakása előtt rabolták ki, elvették a mobiltelefonját, őt az aszfaltra lökték. De barátnőivel is történtek hasonló dolgok. „Nem pénz kérdése, hogy más rendőrök, tanárok kerüljenek a gettókba. A rendszernek kellene megváltoznia” – állítja Boucherrougui.
Sarkozy-ellenes plakát © hvg.hu |
Elfogják és szabadon engedik
A gettókban szolgálatot teljesítő rendőrökkel is hasonló a helyzet, noha ezen a területen voltak pozitív intézkedések. Az 1997-től 2002-ig pozícióban lévő Lionel Jospin szocialista kormányfő például egy olyan, kifejezetten gettókra szabott rendőrséget állított fel, amelyek nem autóval, hanem gyalog vagy legfeljebb biciklivel mehettek csak be a kényes lakótelepekre, hogy közvetlenebb kapcsolatba kerüljenek a helyiekkel. Az „újfajta” rendőrség állítólag jól működött, ám Sarkozy – amikor belügyminiszter lett – eltörölte ezt. Sokak szerint, ha ezt nem tette volna, talán az elmúlt két hétben sem lettek volna zavargások, de legalábbis nem ilyen súlyosak.
Az erőszak ellenes tüntetés helyszínéül szolgáló Saint-Denis belvárosában az erőszakkal elkövetett rablások száma évek óta emelkedik: tavaly 8, idén 3,5 százalékkal. Általában a nőket és az időseket támadják meg. Csütörtökön ellátogattunk a város rendőrségére, ahol tucatnyian várakoztak, hogy feljelentést tegyenek, a nyilatkozni azonban a rendőrök közül senki nem akart nekünk. Autólopásokkal, rablással kapcsolatos ügyek kötik le erőiket.
Szerettük volna Saint-Denis polgármesterét is megkérdezni, ő milyen kiutat lát a jelenlegi helyzetből, titkársága azonban közölte, jövő hétig várjunk a megkereséssel. Erre azonban már aligha kerül sor, kiküldetésünk véget ért. Au Revoir!
Dezső András – Folk György / Párizs