A Bar-Ilan Egyetem régészei egy cseréptöredékre bukkantak Tell esz-Safi környékén, azon a helyen, ahol egykoron a filiszteusok Gáth nevű városa állt, az a település, ahonnan a legenda szerint Góliát származott - olvasható a Lenta című orosz hírportálon.
A cseréptöredéken, amely minden valószínűség szerint egy ivócsésze darabkája, a tudósok két szót fedeztek fel, amelyek a régészek feltételezése szerint a Góliát nevét jelölik. Ez valódi áttörést jelent - vélekedett a leletről Aren Maeir, a Bar-Ilan Egyetem régészeti fakultásának dékánja.
A cseréptöredék az időszámítás előtti kilencedik századból származik, vagyis a csészét semmiképpen sem birtokolhatta a legendás Góliát, kinek történetét a Kr. e. XI. századra teszik a tudósok.
"A régészek ugyan nem bukkantak Góliát kővel átütött koponyájára, ám első ízben sikerült bizonyítékot találnunk arra, hogy Dávid, az izraeli pásztorfiú és filiszteusok óriása közötti párviadaláról szóló bibliai történet a valóság elemeire épül - vélekedett Aren Maeir, Bar-Ilan Egyetem régészeti fakultásának dékánja.