A kokain változatlan ütemben folytatja hódító útját a földrész bizonyos térségeiben. A brit és spanyol fogyasztók aránya eléri az egyesült államokbeliekét. Már a 90-es évek végén végzett felmérések arról tanúskodtak, hogy Dániában, Olaszországban, Magyarországon, Hollandiában és Ausztriában emelkedőben van a kokainfogyasztás a fiatal felnőttek körében. Az EMCDA becslései szerint Európában 3-3,4 millió ember él rendszeresen ezzel a kábítószerrel.
"A drogfogyasztás Európában továbbra is a fiatalokra, azon belül is a fiatal férfiakra jellemző" - jelentette ki Wolfgang Götz. Az EMCDA igazgatója aggasztónak nevezte, hogy még mindig nem áll rendelkezésre célirányos terápia a kokainfüggők kezeléséhez.
A 25 EU-tagállamból érkezett adatokon alapuló jelentés rámutat: az egész földrészen növekszik a marijuana, a kokain és a partidrognak számító ecstasy fogyasztása. Ez utóbbi már a második helyre kúszott fel a népszerűségi listán: csak az indiai kender (cannabis) előzi meg. Európában már hárommillió olyan ember él, aki naponta inhalál cannabist cigaretta formában, akár napi tíz "jointot" is elfüstölve.
A kábítószert injekciós tűvel magukba fecskendező drogfüggő egyének egyéb betegségei terén ellentétes tendenciák rajzolódnak ki. Miközben ezen kábítószeresek körében többnyire (Csehország, Magyarország, Görögország, Finnország, Szlovákia, Szlovénia, Bulgária, Románia, Nagy-Britannia) 1 százalék alatt van a HIV-fertőzöttek aránya, és Németországban, Litvániában, illetve Luxemburgban sem éri el az 5 százalékot, addig veszedelmesen terjed körükben a hepatitis C vírus.
Az EU legtöbb országában már létezik olyan program, amelynek keretében a drogot magukba fecskendező szenvedélybetegek sterilezett injekciós tűt és fecskendőt kapnak a hatóságoktól, csökkentendő a fertőzésveszélyt. Ugyancsak emelkedik azoknak a programoknak a száma, amelyeknek résztvevői alternatív, kevésbé veszélyes drogot kapnak a korábban fogyasztott helyett.
"Ma már félmillió európai jut hozzá drogpótló vegyszerhez, amit az európai drogellenes politika sikerének tekinthetünk" - hangoztatta Götz. Az általa ismertetett jelentés leszögezi: a drogterápia hatékonyabb eszköz, mint a drogfüggő személyek bebörtönzése. Ráadásul - mivel a legtöbb országban amúgy is túlzsúfoltak a fogházak - olcsóbb is.