Nácik és antifasiszták holttestén tanultak

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Több száz halálra kínzott cseh antifasiszta holtteste került a német és osztrák egyetemek patológiai és anatómiai intézetébe, ahol a II. világháború után oktatási célokra használták ezeket.

A Mladá Fronta Dnes című cseh lap állításai szerint valószínű, hogy az egyetemek által oktatási célokra használt holttestek között volt Josef Gabcík és Jan Kubis teteme is, akik 1942-ben Prágában merényletben megölték Reinhard Heydrichet, a Cseh-Morva Protektorátus vezetőjét, a korabeli náci Németország harmadik legbefolyásosabb tisztviselőjét. Gabcík és Kubis társaival együtt főbe lőtte magát, miután a nácik egy prágai templom kriptájában felfedezték rejtekhelyüket, s nem volt esélyük a menekülésre.

A legolvasottabb cseh lap szerint a témáról először a berlini Humbold Egyetem tudósai beszéltek a nyilvánosság előtt. Jan Sechter cseh diplomata azt mondta, hogy ez a téma eddig tabunak számított. A vasfüggöny ledőlése után azonban napirendre került az antifasiszták kárpótlása, majd ennek rendezése után ez az érzékeny téma is nyilvánosságot kapott. A kérdés élesen megosztja a szakértőket is. Egyesek szerint a problémát végleg tisztázni kell, míg mások szerint nem szabad már ezzel foglalkozni.

A prágai lap úgy tudja, hogy a cseh orvostanhallgatók pedig az egykori nácik tetemein tanulták az anatómiát és a bonctant a háború után.