Böndi Gyöngyike, Máramaros prefektusa - a kormány megyei képviselője - vasárnap elmondta: műszaki meghibásodás miatt kerülhetett a cianidmaradékos víz a Csiszla-patakba, onnan pedig a Tiszába ömlő Visó folyóba. Már értesítették a magyar és az ukrán hatóságokat - tette hozzá.
A prefektus felhívta a figyelmet, hogy a mostani eset korántsem olyan súlyos, mint a korábbi tiszai ciánszennyezés. Kisebb ökológiai baleset történt, a folyóban csupán a kisebb halak pusztultak el - mondta Böndi Gyöngyike, emlékeztetve, hogy egy műszakilag elavult bányáról van szó. Nem tömény cián került a folyóvízbe, hanem többféle szert, így nátriumcianid-maradékot is tartalmazó folyadék - fűzte hozzá.
Az első mérések eredményei után mindenesetre a prefektus összehívta a megyei válságstábot, amelynek ő az elnöke. Meg is hozták az első biztonsági intézkedéseket, így elrendelték az elpusztult halak kihalászását, felhívták az emberek figyelmét, hogy ne érintsék e halak tetemeit. A magyar és az ukrán kollégák már jelezték, hogy ők is méréséket végeztek, és vasárnap délutánig még nem találtak mérgező anyagot a maguk területén - mondta a prefektus.
A szennyezés mértékét jelző pontos adatok azonban csak a hétfői mérések alapján válnak majd ismertté, jelenleg a prefektúra környezetvédelmi szakértői gárdája dolgozik a helyszínen, folyamatosan veszik a vízmintákat - mondta a prefektus.
A prefektúra közleményéből kiderül, hogy a Remin vállalatot a helyi kormányhivatal a mérgező anyagok folyóba juttatása és az ökológiai szennyezés bejelentésének elmulasztása miatt pénzbírsággal sújtotta.