A Mihail Szaakasvili grúz elnökről elkeresztelt háromlépcsős terv előirányozza a Grúziától az 1990-es évek elején háborúval elszakadt Dél-Oszétia demilitarizálását, gazdaságának az Európai Unió általi finanszírozását, végül pedig politikai státusának meghatározását.
Bár Oroszország elutasította a "békefenntartóinak" végleges kivonására vonatkozó passzus rögzítését a ljubljanai dokumentumban, a lényeg az, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megerősítette a kivonási folyamat visszafordíthatatlanságát - vélte Gela Bezsuasvili, a grúz külügyek irányítója egy tévéinterjúban.
Oroszország lényegi egyetértése az EBESZ által támogatott grúz tervvel azt jelenti, hogy gyakorlatilag feladta Eduard Kokojti dél-oszét vezető rendszerét - mondta egy katonai-politikai szakértő a Nyezaviszimaja Gazetának. Szerinte a terv megvalósulása nyomán a dél-oszét lakosság számottevő része vándorolhat át az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétiába. A bevándorlók alighanem csak az Ingusföld által reklamált Prigorodnij járásban kaphatnak helyet, ami újra kiélezheti az oszét-ingus konfliktust.
A liberális orosz lap mindenesetre megjegyezte, hogy Tbiliszi most széles körű autonómiát ígér Chinvalinak az egységes grúz állam keretében: egyebek között képviseletet a központi hatalmi ágakban, hivatalos kétnyelvűséget, különleges gazdasági övezetet.
Oroszország feladta Dél-Oszétiát?
Utolsó frissítés:
Oroszország feladja Dél-Oszétiát - írja a Nyezaviszimaja Gazeta című moszkvai lap arra reagálva, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) külügyminiszteri értekezletén az orosz diplomácia is megszavazott egy grúz tervet a szakadár régió helyzetének rendezésére.